R
GİRİŞ
TR
EN

İzmirli Gezgin - Orçun Dalarslan  

#GEZİ
Sibel Demirçivi
25 Oca 2018

Küçük yaşlardan itibaren dünyayı gezmeyi kafaya koyan Orçun, kendi oluşturduğu fırsatlarla hayalini gerçekleştiriyor. Kendisiyle, marka yönetimi alanında çalıştığı kurumsal hayatı bırakıp gezginliğe evrilen hayatını ve seyahatlerini konuştuk. Samimi, sempatik, kızların ilgi odağı olan bu gezgini tanımayanlar ve dünyayı gezmek isteyenler için geliyor bu keyifli röportaj…  

 

Orçun Dalarslan kimdir?  

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Şu anda seyahat yazarlığı yapıyorum ancak uzun süre marka yöneticisi olarak kurumsal hayatta çalıştım sonra da sevdiğim hobimi işime dönüştürdüm.  

  
Peki bu hobi nasıl işe dönüştü? 

Kendimi bildim bileli dünyayı görme arzum vardı. Ortaokul ve lisede seyahat dergileri okurdum. Üniversitede okurken çalışıp, kendi paramı kazanmaya başladığım anda İnterrail ile Avrupa seyahatine çıktım.  Üniversiteden sonra Paris ve Brüksel’de çalışmaya başladım. Orada kaldığım yaklaşık iki yıl boyunca da bol bol seyahat ettim. Daha sonra İstanbul’a yerleştim ve uzun bir süre kurumsal hayatta çalıştım. O zaman da hafta sonları her bulduğum fırsatta seyahat ediyordum. İşimi severek yapsam da seyahat tutkum daha ağır bastı. Blog'umda seyahat yazıları yazmaya başlayınca, dergilerin dikkatini çektim ve sonrasında çeşitli dergilere de yazılar yazdım. Böylelikle seyahat yazarlığı kariyerim başladı.   

 

Nereyekacsak.com’da gezi blog'u yazıyorsun. Bunun dışında National Geographic, Tempo Travel, Skyscanner ve Çok Gezenler Kulübü’ne ve birçok internet sitesine gezi yazıları yazdın. Seyahat yazarlığı hakkında ne düşünüyorsun?  

İlk önce nasıl başladığımı anlatayım. (Gülüşmeler) Aklımda yazarlık hiç yoktu. Yurt dışında yaşayıp döndükten sonra o kadar yer gezip gördüm ki bunları eşime dostuma anlatma ihtiyacı hissettim, anlatınca da insanlar bir süre sonra sıkılmaya başladı. Blog kavramının daha pek bilinmediği o dönemde bir arkadaşım bana blog açmamı önerdi. "Gördüklerini paylaşabileceğin bir internet siten olmuş olur" dedi. Mantıklı geldi. İhtiyacı olan tanımadığım insanlar da faydalanmış olur diye düşündüm. Öyle başladım yazı yazmaya. Benim bir edebi dilim yoktur; ama Türkçeyi mümkün olduğunca doğru kullanmaya çalışırım, sanki bir arkadaşıma anlatıyormuş gibi bir dil kullanırım. Gezi yazıları yazmak hiç de göründüğü kadar kolay değil aslında. Seyahatlere gidince bol bol fotoğraf çekmek ve sürekli notlar almak gerekiyor. Döndükten sonra fotoğrafları elemek ki yüzlerce fotoğraftan bahsediyorum, işlemek, defterdeki notları bilgisayara dökmek, bilgileri teyit etmek, hepsini akıcı bir şekilde sırayla yazmak ve son olarak da internet sitesine yüklemek baya bir zaman alıyor.   

İki tip gezgin var; birincisi otellerde konaklayıp araç kiralayan, ikincisi sırt çantasıyla otostop yaparak gezen. Sen hangi tarz gezginlerdensin?  

Ben biraz daha konforlu gezmeyi tercih edenlerdenim. Yaşla da alakalı biraz. Öğrenciyken hostellerde de kalıyor, hızlıca da olsa mümkün olduğunca çok yer görmek istiyordum. Şimdi gittiğim şehri yaşamaya, hissetmeye çalışıyorum. Sokak lezzetlerini de tadıyorum, lüks restoranda da yemek yiyorum. Mümkün olduğunca orada yaşayan insanlarla iletişim kuruyorum. 

  
Kaç dil biliyorsun? Dil olmadan gezilemez mi? Dil ile seyahat ilişkisini nasıl kuruyorsun?  

İngilizce ve İtalyanca konuşuyorum. Tabii ki dil seyahati kolaylaştırıyor; ama dili olmayanlar da gezebilir. Mesela annem, yurt dışında yaşarken ziyaretime geliyordu. Kendisi birkaç kelime dışında İngilizce bilmiyor; ama herkesle gayet iyi anlaşabiliyordu. Mesela mağazaya gidip, "How much?" diye fiyat soruyor ama söylenilen rakamı anlamayacağını bildiği için kağıt kalem verip, yazdırıyordu. Türkiye’de mağazada çalışan kızlara "Ah güzelim, iyi olmuş mu?" diye soran annem, orada da aynı şekilde el işaretleriyle anlatıyordu. Bir şekilde anlaşabiliyordu yani. Bir de artık Google ve çeviri uygulamaları var. Dil zorunluluğu hissetmesin kimse. 

 

 

 

Dünyayı gezmek birçok kişinin hayali, birçoğumuz hayal bile edemiyor. Dünyayı gezmek zor mu?  

Bence hiç zor değil. Biz Türk milleti olarak biraz korkuyoruz. Hiç gezmeyenler çok maliyetli olduğunu düşünüyorlar. İnsanların Çeşme veya İstanbul'da gece dışarı çıkarken harcadığı paralarla Belgrad veya Saraybosna’ya gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama karşılanabilir. Çeşme’deki otel fiyatları uçmuş durumda. Halbuki tam karşısındaki Yunanistan’ın Sakız Adası’nda üçte biri fiyatına güzel otellerde kalınabiliyor. Bir akıllı telefon fiyatına üç farklı ülke, uçak bileti, konaklama ve yeme içme dahil rahatça gezilebilir. Havayollarının maillerine üye olarak kampanyaları yakalamak ve çok uygun fiyatlara bilet almak da mümkün. Ayrıca gezi yazılarını okuyarak da kolayca gezmenin püf noktalarını öğrenebilirler. Konaklamada otele alternatif olarak ev kiralama seçeneği de değerlendirilebilir. Hem daha ucuz oluyor hem de gittiğin şehirde yaşıyormuşsun hissi veriyor.  

  
Hangi ülkelere gittin, en unutulmaz ülke ve anın nedir?  

Saymadım ama elliyi geçkin ülke gezdim. Hepsini çok sevdim; en etkilendiğim ülkeler İzlanda, Uganda, Küba diyebilirim. Bir de mesela Svalbard, yani Kuzey Kutbu’nu bunların arasında sayabilirim. Seyahatlerimdeki tüm anılarım benim için unutulmaz ve değerli. 

 

 

Gezginlerin fotoğrafları genelde güzel bir manzara önünde, elinde kahvesi uzun uzun uzaklara bakarken ve hüzünlü. Senin ise “Acayip eğleniyoruz, sen de gelsene" enerjisi olan fotoğrafların var. Gezerken çok mu eğleniyorsun?  

Benim fotoğraflarımda da o klasik kompozisyonlar var. (Gülüşmeler) Ama kesinlikle çok eğleniyorum. İnstagram’da öyle klasik fotoğraflarım olsa da hikayeler kısmı çok eğlenceli oluyor. Çünkü genellikle eğlenceli arkadaş gruplarımla geziyorum ve herkes birbiriyle çok uyumlu. Kalabalık olunca küçük sorunlar yaşanabilse de biz oraya farklı bir yer görmeye, keşfetmeye, birlikte mutlu vakit geçirmeye gidiyoruz. Gezerken hep birlikte mutlu olduğumuz için fotoğraflara ve videolara yansıyor. Enerjisi yüksek bir grubuz.  Çok mesaj atan oluyor "Biz de sizinle seyahat etsek, bizi de alın" diye… Bunun için de artık takipçilerimizle de gezebileceğimiz turlar düzenlemeye başladık.  

  
Onedio web sitesinde seni anlatan çok güzel bir yazı var. Nasıl oldu?  

Onedio’dan bir editör mesaj attı. "Sizinle ilgili yazı yazmak istiyoruz, sakıncası var mı?" diye sordu. Popüler bir site olduğu ve eğlenceli içerikleri nedeniyle "Aksine hoşuma gider" dedim. Güzel ve esprili bir yazı olunca da dikkat çekti. İki yüz elli binden fazla okundu ve yazı sayesinde beni tanıyarak çok fazla kişi takip etmeye başladı. 

Elliden fazla ülke yüzden fazla şehir görmüş biri olarak, İzmir’i tanımlar mısın, senin için ne ifade ediyor?  

Benim için İzmir; huzur, mutluluk, çocukluğum demek. Çok seviyorum İzmir’i. Mesela ben aylarca kesintisiz seyahat edemem. Peş peşe seyahat etmem gerektiğinde, İzmir’e bir günlüğüne bile olsa gelip sonra başka bir ülkeye gidiyorum. Beni toprak çekiyor. İzmir benim kendimi en mutlu hissettiğim yer. İzmir’de bulunduğum zamanlarda arkadaşlarımla buluşup İzmir’in bilinmeyen yerlerini geziyoruz. Enteresan ama Kemeraltı'nda yaptığımız keşif turlarındaki paylaşımlarıma, diğer seyahatlerimden daha çok mesaj alıyorum.  

  
İnsanların gezdikçe ufuklarının genişlediğini düşündüğünü söylemişsin. Sen de çok fazla yer gezdin. Seyahatlerin sana neler kattı?  

Birincisi empati yeteneği, pozitif olma ve hayatı yaşarken birçok alternatifin olduğu bilincine varmak. Bir de tabii ki insan gezerken çok şey öğreniyor ve vizyonu genişliyor. 

 

"Ben de seyahat etmek istiyorum" diyenlere ne demek istersin?  

Öncelikle ilk adımı atmaları gerekiyor. Yani planı olsun olmasın fark etmez, ilk önce on yıllık pasaport çıkarsınlar kendilerine. Başka bir yerden kısıp kıyafet vs. o pasaportu alıp kenara koysunlar. Onlarca arkadaşıma böyle pasaport aldırttım ve birçoğu ilk yurtdışı seyahatini benimle yaptı sonrasında 250 TL'ye bile yurt dışına gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirler. Uçak bileti alınca sonrası da çok daha kolay. Otel ayarlamak, planını yapmak, izinlerini almak… Seyahat planlaması da çok keyifli bir aşama bence. Gitmeden önce seyahat yazıları okuyup, fotoğraflara bakmak çoğu zaman seyahatin kendisinden bile keyifli olabiliyor. Adım atsınlar yeter ki. İlk adımı atmak çok önemli.  

  
Bundan sonraki hedeflerin neler?  

Dünyanın üzerinde 200’den fazla ülke var mümkün olduğunca oraları görüp yaşamak ve paylaşmak istiyorum.  

 

Benzer yazılar
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
- Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler var...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkar...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var! 
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kır...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.