31 Ağu 2019
Kardelen Uysal

İzmirliler büyük buluşmaya akın etti!

İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in çağrısı üzerine Menderes Efemçukuru’na akın etti. “Gel, Gör, Koru” çağrısıyla “Ormanİzmir” başlığında gerçekleştirilen toplantıya halkın yanı sıra Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve babası Şahap Korkmaz, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Boraz Gezmiş, sivil toplum kuruluşları, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, muhtarlar, meslek odaları, İzmir Barosu Başkanı ve daha pek çok kurum ve kişi katıldı.  

Tunç Soyer konuşmasında İzmirlilere teşekkür ederek yanan alanın beş bin hektar olduğunun altını çizdi. Ayrıca yanan yerlerin imara açılmayacağını da tekrarladı. Alanın korunması adına elinden geleni yapacağını söyleyen Soyer, halkın fikirlerini de bir karara bağlayacağını dile getirdi.  Ormanların hepimizin ortak değeri olduğunu belirten Soyer, “Başlattığımız seferberlik bir heves değil. Bir ağaç dikelim vicdanımız rahatlasın diye bir araya gelmedik. Biz burada İzmir ormanlarını nasıl koruyacağımızı, yanan alanlara nasıl sahip çıkacağımızı, böyle felaketler yaşamamak için neler yapacağımızı karar altına alacağız. Bizim vicdanlarımız bir fidan dikerek değil el birliğiyle, güç birliğiyle bu toprakların bir tek yeşil otuna sahip çıkınca rahatlayacak. Çünkü ancak bu şekilde çocuklarımıza, torunlarımıza iftihar edeceğimiz bir gelecek bırakabiliriz" dedi.  

 

İzmir Orman Mühendisleri Odası Başkanı Sabahattin Bilge, alanın yanan ağaçlardan şubat ayı sonuna kadar temizlenmesi gerektiğini söyledi.  

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tevfik Türk ekosistemin gördüğü zarara dikkat çekti. Ayrıca yanan yerlerin farklı arazi kullanımlarından korunması gerektiğini belirtti.  

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Doğanay Tolunay ise bu bölge için fidan dikimine gerek olmadığını yaşlı ağaçlarının tohumlarının kullanılması durumunda yanan bölgede zaten kendiliğinden bir orman oluşacağını anlattı.  

 

Tunç Soyer ayrıca 2020 yılına kadar Avrupa Yeşil Başkenti olmaya aday olduğumuzu söyledi. 9 Eylül’de düzenlenecek konserle de bir bağış kampanyası düzenleyeceklerini dile getiren Soyer, halkın 10 TL bağışlayarak konseri izleyebileceğini belirtti. Konser yapılacak alanda ağaçlandırma yapılacak bölgelerin haritasının ortaya koyulacağını belirten Tunç Soyer, bu bağışlarla ormanların içinde helikopterlerin su alabileceği su havuzlarının da oluşturulacağını kaydetti. Köylere yangın istasyonlarının kurulması, yangın yerlerinin açık hava müzesi haline getirilmesi orman okulu kurarak orman gönüllüğü eğitimi verilmesi, her doğan çocuk için bir fidan dikilmesi gibi başka planlara da değinildi. 

Buluşmada ayrıca halkın da önerileri dinlendi. Katılımcılar, orman alanlarında yağmur suyu havzası kurulması, yanan alanların mutlak koruma bölgesi olması, şehir içinde şehir bahçeleri kurulması gibi önerilerde bulundu.  

 

İzmir Buluşması’nın ardından piyanist Gülsin Onay, kısa bir konser verdi. Seferihisar Hayvan Derneği, yangında ölen canlılar ve ağaçlar için yangın alanına çiçek bıraktı. Buluşmanın yapılacağı alana yürünürken çevrede hiç böcek ve kuş sesi duyulmaması ise orada bulunan herkesin canını yaktı.  

İzmir halkı büyük bir duyarlılık gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. Şehir dışındaki insanlardan da manevi destek gören İzmir en yakın zamanda yaralarını saracak.