Karaburun Gezi Rehberi

7 Haz 2019

Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin yeşile kaçan mavisinden mi, fok mağaralarından mı, yoksa beach club'larından mı bahsetsek... En iyisi bu sakin cennet köşe ile sizleri başbaşa bırakalım, keyifli okumalar. 

 

Karaburun Adı Nereden Geliyor?

 

Karaburun adını üzerinde yer aldığı yarımadadan almıştır.  Çok eski dönemlerde, yarımadanın adının "Capo Calaberno" olması, fonetik olarak adın buradan değişerek geldiğini düşündürmektedir. Tabii başka varsayımlar da bulunmaktadır. Bir varsayıma göre ise deniz yoluyla yarımadaya ilk varışta "Kömür Burnu" denilen mevkiin görülmesi nedeniyle, kayaların rengi esas alınarak "Karaburun" denildiği şeklindedir. Diğer bir varsayım ise eski Türk adlandırma usullerinde; kuzey yönünün "kara", güney yönünün ise "ak" olarak adlandırılması mantığına dayanmaktadır.

 

 Doğaya Armağanları 

Kaynak: unsplash

Karaburun, şifalı otlar açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 67 tür şifalı ot vardır. Sütleğen, yarpız, gelincik otu, kantaron otu, kapari, kekik, kenger, sığırotu, ada soğanı, adaçayı bu tür bitkilere örneklerdir. Karaburun Yarımadası'nın en önemli tarımsal ürünleri kesme çiçekçilik, narenciye ve enginardır. Yani bu bölgede fazlasıyla nergiz, sümbül, enginar, limon ve mandalina görebilirsiniz.

 

Fok Mağaraları

Kaynak: egemak

 

Tüm dünyada sayıları 500 ve yurdumuzda ise 100 civarında kalmış olan "Akdeniz Foku (Monachus monachus)" ile gene nesli tükenmeye yüz tutmuş bulunan "Ada Martısı" Yarımada'da görülmektedir. Yarımada kıyılarında çok sayıda mağara bulunup bunların bazıları foklar tarafından doğum amacıyla da kullanılmaktadır. Tümü, çok önemli ve yoğun bir çalışma ile koruma altına alınarak nesillerinin devamı konusunda iyileştirici önlemler alınan bu hayvanların varlığı, Yarımada'nın bu açıdan önemini artırmaktadır.

 

Ulaşım

Kaynak: keşfetsek

 

Başta maalesef belirtmek istiyorum ki aracınız yoksa Karaburun'da ulaşım çok zor. Aracınız var ise bir cennet! 2018 yılında yenilenme çalışmaları yüzünden biraz inşaat alanı gibi gelebilir yollar ama seneye düzeleceğinden eminim. İzmir Yenigaraj’dan ve Fahrettin Altay’daki Üçkuyular Semt Garajı’ndan yaz aylarında yarım saat, kış aylarında ise bir saat ara ile hareket eden otobüs ve dolmuş seferleri ile ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında Foça-Karaburun-Mordoğan arasında yapılan vapur seferleriyle de Foça’ya ulaşılabilir. 

 

Tarihi Yerler

 

Ayşe Kadın Camii

Kaynak: Ayhan Yörük

 

700 yıl önce Ayşe Kadın isimli bir kızın vasiyeti üzerine annesi tarafından Türkiye’de bir eşi olmayan modeli Kâbe’den getirilen bir camii yaptırılmıştır. Camii içinde 450 sene önce yapılmış ahşaptan yapılma iki buçuk metre boyundaki saat vardır ve hala çalışır vaziyettedir. 

 

İskele

 

Kaynak: Uzakdeğil.com

 

İskele Karaburun'da akşamları içeceğinizi yudumlarken oturabileceğiniz keyifli nadir yerlerden birisi hatta teki bile demek mümkün. İskelede pansiyonlar, restoranlar ve oturabileceğiniz barlar bulunmakta. Akşamları ışıklandırması ve yeni yapısıyla sizi hemen içine çekecek olan iskelede ilerleyen saatlerde gençler kayalıkların orada toplaşıp gitar çalıp şarkılar söylüyorlar. 

 

Mitolojik Değerleri

Kaynak: Uludağ sözlük

 

Mimas

Nazım Hikmet'in “Şeyh Bedrettin Destanı”nda seslendiği Karaburun’un (eski adıyla Mimas), Yunan Mitolojisinde de sıkça yer almıştır. Homeros'un ünlü eseri "Oddysea"' da Rüzgârlı Mimas (Windy Mimas) olarak geçen "Mimas Dağı", bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. Bu dağın eskiden Mimas olarak adlandırılması, "mitolojik tanrılarla savaşan gigant'ların (devler) başında yer alan ve tanrı Zeus'u çok zorlayan Mimas isimli devin, üzerine erimiş demir, çelik ve bakır dökülerek öldürüldüğü ve bir daha uyanmamak üzere söz konusu dağların altına gömüldüğü" hikâyesine dayanmaktadır. 

 

Nergis 

Yunan mitolojisinde Narkissos adıyla sözü edilen, adını narsizme, narkoza, bir çiçek familyasına (nergisgiller) ve bir çiçeğe vermiş olan Narsis (ya da Narkissos), Klasik Mitoloji'deki bir kahramandır. Bu öyle bir hikayedir ki sizi içine çekmemesi mümkün değil. Gelin öyküye birlikte göz atalım: Narsis, ırmak ilahı Kephissos ile arındırıcı suların bekçi perisi Liriope’nin oğlu olarak doğar. Bir kâhin, ebeveynine Narsis’in dünyada, kendi yüzünü görmediği sürece yaşayacağını bildirir. Gel zaman git zaman Narsis su birikintide yansıyan yüzünü görür. Kendi yüzünü görünce kendini hayranlıkla seyre dalar ve kendisine âşık olur. Bu seyirden kendisini bir türlü alamayan Narsis gitgide hissizleşir, dünya yaşamına gözlerini yumar ve bulunduğu yere kök salarak açılmış bir çiçeğe dönüşür. Bu çiçek, güneş gibi sarı göbekli, beyaz yapraklı, çevresine güzel kokular yayan bir çiçektir. Günümüzde kendine aşık çiçek olarak da bilinmektedir. 

 

 

Yeme-İçme

Kaynak: Uğurlu Lezzetler

 

Yeme içme kısmında mutlaka denemeniz gereken geleneksel tatlardan bahsedeceğiz. Keşkek, dedesarığı ve kabak çiçeği dolması muhakkak denemeniz gerekenler arasında. Ayrıca Saip Köyü'nde Saip Kırkahvesi fazlasıyla meşhur bir yer. Özellikle yenilebilecek her şeyin reçelini yapmalarına çok şaşırdım. Dedesarığı mantı gibi gelebilir size ama yapılışı ve tadı tamamen farklı. Kabakçiçeği dolmasını denemediyseniz yiyebileceğiniz en lezzetli dolmayı yememişsiniz demektir. Merkezdeki restoranlardan ziyade köylerde ya da İskele'deki restoranlarda yemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca İskele'deki bazı restoranlarda kabak çiçeğinin içine peynir koyup kızartıyorlar. Denemek isterseniz aklınızda olsun.

 

Denize Girilecek Sahiller ve Beach Club'lar 

 

Seal Beach Club & Otel

Kaynak: Seal Beach Club

 

Seal Beach Club & Otel, tarihi Ayıbalığı Koyu Plajı'nın hemen üzerindedir. Tümü deniz manzarasına sahip olan bungalovlarında, minimum iki, maksimum dört kişi konaklayabilmektedir. Tesisin tüm alanlarında Wi-Fi erişimi ücretsizdir.Konaklama birimlerinin her birinde; özel bir teras, çalışma masası, eşya dolabı, klima, mini bar, set üstü ocak, direkt telefon ve uydu TV yer almaktadır. Odalarda bulunan özel banyolar; saç kurutma makinesi, havlu ve ücretsiz banyo malzemeleri ile donatılmıştır. Cumartesi geceleri ile DJ performansları ile eğlenceler organize edilmektedir. Tesis bünyesinde misafirlere özel ücretsiz bir otopark alanı mevcuttur. Ek ücret karşılığında çamaşırhane hizmetinden yararlanabilirsiniz. Talep doğrultusunda havalimanı transfer servisi ayarlanabilmektedir.

Konumu görmek için tıklayın!

 

İncirlikoy - Akvaryum Koyu

 

Türkiye’ni en iyi on mavi plajı arasında yer alan Akvaryum plajı adını akvaryum gibi denizin dibindeki balıkları görebilmemizden alıyor. Deniz gözlüksüz bile 10-15 metre altında bulunan rengarenk balıkları izleyebilirsiniz. Bu küçük, sevimli koy sadece 30 metre uzunluğunda. Denize girebileceğiniz alan çok büyük olmadığı için hafta içi giderseniz daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Burası o kadar temiz ve el değmemiş ki foklar ve yunuslar bile buraya uğramadan duramıyor. Temiz kumsalının dışında çim alanı ile birlikte Akvaryum Plajı, Karaburun'un en güzel plajlarından biri olarak öne çıkıyor. Karaburun'un İncirlikoy Mekii’nde bulunan Akvaryum Plajı, halk plajı olarak hizmet veriyor. Belediye tarafından ziyaretçiler için kafeterya, duş, soyunma kabini, tuvalet, şezlong ve şemsiye kiralama imkanı da var. Akvaryum Plajı çocuklar ve aileler için uygundur. 

Konumu görmek için tıklayın!

 

Bodrum Plajı

 

 

Şehir merkezinden 105 km mesafedeki Bodrum Koyu, mavi bayraklı bir halk plajıdır. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde hayli kalabalık oluyor ama okullar da kapandığına göre burayı tercih edebilirsiniz. Karaburun’un en çok tercih edilen plajlarından olan Bodrum Koyunun deniz buz gibi ve tertemiz, plajı ise çakıllıdır. Belediye ücretsiz şemsiye imkanı sunmakta. Sahil boyundaki sıralı işletmelerden yeme-içme ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşılanabilirsiniz ama ben Paşa Cafe & Bar'ı tavsiye etmek istiyorum. Karaburun'a gerilip macera aramak istemiyorsanız burası size göre. Gündüz plaj keyfi yapıp, akşam yemek yiyip, gece de kaliteli müzik dinleyip buradan cebinizi yormadan ayrılabilirsiniz. Aile, çocuk ve gençler için uygun.  

 Konumu görmek için tıklayın!

 

Kalacak Yerleri

 

Taşada Butik Otel

Kaynak: Taşada Butik Otel

 

Taşada Butik Otel, Ege Denizi’ne açılan iskelesi, denize sıfır konumu ile Karaburun'da en çok tercih edilenler arasında. Tesise evcil hayvan kabul edilmiyor. Toplamda 20 adet odası olan otelin bahçe ve çatı katında terası bulunmaktadır. Ücretsiz açık büfe kahvaltı, ücretsiz kablosuz internet ve ücretsiz otopark hizmetleri vardır. Dilendiği taktirde gidiş-dönüş havaalanı transfer ve çamaşırhane servisleri de bulunmaktadır.

Konumu görmek için tıkla!

 

Arya Butik Otel

Kaynak: Etstur

 

Tesise evcil hayvan kabul edilmektedir. Tesisin otele ait iskele plajı ve havuzu bulunmaktadır. Otele ait tekne turlarını önerebilirim. Çamaşırhane ve kuru temizleme gibi ek olanaklara da sahip olan tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi ve misafirlere özel bir otopark alanı da mevcuttur.

Konumu görmek için tıkla!

 

Morkoyun Bungalov ve Çadır Kamp

Kaynak: Otelz.com

 

Morkoyun Bungalow ve Çadır Kamp'da evcil hayvan kabul ediliyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlı olarak değişiyor. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu tesiste hafta içi 2 kişi kahvaltı dahil 200 TL'ye konaklarken hafta sonu bu fiyat 250 TL oluyor ki bana sorarsanız bu fiyatı kesinlikle hak ediyor. Nefes alabileceğiniz enfes yerlerden bir tanesi Morkoyun Bungalow ve Çadır Kampı denize ise 10 dakika yürüme mesafesinde.

Konumu görmek için tıkla!

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade