17 May 2020
Gülay Güler

Karantina Günlerinde İçinizi Isıtacak 10 Bağımsız Film

Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerçek sinemaseverler için hayatın içinden hikayeleri ve derin karakterleriyle ilham veren bağımsız filmleri listeledik. İyi seyirler...

Kes (1969)

İngiltere'nin en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Ken Loach'ın ilk filmi olan Kes, Cannes Film Festivali’nde altı kez büyük ödül almıştır. Filmin başrollerinde David Brandley, Colin Welland, Freddie Fletcher yer alıyor.

15 yaşındaki Yorkshire'li Billy Casper'ın hayata karşı umudu yoktur. Evde hem fiziksel hem de sözlü şiddet gören Billy'in hayatı Kes adını verdiği şahini evcilleştirmeye başlamasıyla kökünden değişecektir.

Patch Adams (1998)

Amerikan yarı biyografik, komedi drama filmi Patch Adams’ın yönetmenliğini Tom Shadyac üstlenirken oyuncu kadrosunda Robin Williams, Monica Potter, Philip Seymour Hoffman ve Bob Gunton yer alıyor.

Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde, Patch Adams intihar eğilimi sebebiyle girdiği akıl hastanesinde mutlu olmasının tek yolunun insanları mutlu etmek olduğunu keşfeder ve tıp fakültesinde okumaya karar verir. Hocaları ve arkadaşları onaylamasa da Patch herkesten farklı bir tedavi tekniği uygulamaya kararlıdır. Bu teknik mizahtır.

The Intouchables (2012)

Fransız sinemacılar Olivier Nakache ve Eric Toledano'nun yazıp yönettiği filmin başrollerinde François Cluzet ve Omar Sy yer alıyor. Katıldığı hemen hemen her festivalden ödüller alan film tarihi bir öneme de sahip. Fransa’da gerçekleştirilen 37. Cesar Ödülleri’nde ilk kez siyahi bir oyuncu “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Yamaç paraşütü kazasından sonra felç kalan zengin aristokrat Philippe, cezaevinden yeni çıkmış Driss’i yatılı yardımcı olarak işe alır. Herkes bu işin yürümeyeceğini düşünürken, bu iki zıt görüşlü karakter, birlikte hayatın tadını çıkarmaya başlayıp sarsılmaz bir dostluğun temellerini atarlar.

The Boat That Rocked (2009)

2009 yapımı bir müzikal dönem komedisi olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Curtis üstlenirken filmin başrollerini Tom Sturridge, Philip Seymour Hoffman, Rhys Ifans paylaşıyor. 

Radio Caroline’in gerçek hikayesinden ilham alınarak kurgulanan, belgesel niteliğindeki film 60’lı yılların İngilteresinde geçmektedir. Devlete ait BBC, radyo ve televizyon yayınlarını tekelinde tutmaktadır ve alt kültüre ait birçok müzik türüne kısıtlamalar getirmiştir. Bu düzene karşı gelmek adına müzik aşığı bir grup anarşist radyocu, köhne bir balıkçı teknesinde korsan pop rock müzik yayını yapmaya başlar. Hükümete karşı sergiledikleri tavırlarıyla İngiliz halkının gönlünü kazanan bir grup anarşist radyocunun ilham veren hikayesini izliyoruz. 

The Meaning of Life (2017)

Cat Hostick tarafından yazılan ve yönetilen filimin başrollerinde Tyler Shaw ve Sadie Munroe yer alıyor. 

Genç, yetenekli, hırslı bir müzisyen olan Finn Faber, lösemi hastası olan dokuz yaşındaki Sophia Hill’e hastalığıyla başa çıkmasında yardımcı olması için bir süreliğine terapötik palyaço olarak işe alınır. Başlarda iletişim kurmakta zorlanan ikili, zamanla bu yaşamda gerçekten neye ihtiyaç duyduklarını anlayacakları kadar yakın bağ kururlar.

The Science of Sleep (2006)

Michel Gondry tarafından yazılan ve yönetilen, gerçeküstü bilim fantezi komedi türündeki filmin başrollerinde Gael Garcia Bernal, Charlotte Gainsbourg, Miou-Miou ve Alain Chabat yer alıyor.

İçine kapanık, utangaç bir genç olan Stephane, Paris’te ufak bir apartman dairesinde kendi halinde yaşamaktadır. Staphane gerçekle rüyayı her zaman birbirine karıştırmaktadır. Yan dairesine taşınan Stephanie'ye aşık olmaya başlayan Stephane'nın gerçekleri kavrayabilmesini daha da zorlaştıracaktır. 

Stranger Than Paradise (1984)

Amerikan bağımsız sinemasının kült yönetmeni Jim Jarmusch, filminde Macaristan’dan gelip New York’a yerleşen, kendi kültüründen nefret eden Willie’nin zoraki olarak kuzeni Eva’yı misafir edişini, beraber western kültürü içinde yaşadıkları maceraları konu alıyor.

Before Sunrise (1995)

Amerikalı Jesse ve Fransız Celine, Avrupa'da bir trende seyahat ederken tanışırlar. Bu iki yabancı seyahatlerinin son gününü birlikte geçirmeye karar verirler. Trenden inen ikili Viyana sokaklarında romantik bir gün geçirirler. 

Richard Linklater'ın düşük bütçeli bu mütevazi filmi büyük bir ilgiyle karşılanır ve dokuz sene sonra devam filmi Before Sunset, ardından da Before Midnight çekilir. Muazzam diyaloglara sahip bu filmleri listesinize almanızı tavsiye ederiz.

Midnight in Paris (2011)

Gil ve Inez farklı dünyaların insanları olsalar da birbirlerine aşıklardır. Ünlü bir roman yazarı olmak isteyen Gil, ilk romanını bitirmeye çalışmaktadır. Inez, bu süreçte Gil'i, kendi ailesiyle Paris’te tatil yapmaya ikna eder. Zorla geldiği Paris’in gizemli dünyasına kendini kaptıran Gil, her gece yarısından sonra 1920’li yılların Parisinde kendini bulur. Gil hayali arkadaşlarıyla daha keyifli vakit geçirmeye başladığını keşfedecektir. 

Owen Wilson ve Rachel McAdams’ı başrollerde izlediğimiz filmin yönetmen koltuğunda Woody Allen oturuyor. Allen bizi bu hikayede şimdiki zaman ve geçmiş zaman arasında büyüleyici bir serüvene çıkarıyor. 

The Grand Seduction (2013)

Kanada yapımı filmin yönetmenliğini Don Mckellar, senaristliğini Ken Scott üstlenirken filmde Taylor Kitsch, Brendan Gleeson, Liane Balaban ve Gordon Pinsent rol alıyor.

Köy sakinlerinin fakirlikten kurtulmak için tek umudu vardır, o da köyde bir fabrika kurulmasıdır. Fabrikanın kurulması için tek şart ise köyde sürekli yaşamayı kabul eden bir doktor bulunmasıdır. Doktoruna kavuşan köy halkı doktoru köyde tutabilmek için seferber olacaktır.