Lucien Arkas Bağları ve La Mahzen

İzmir'in köklü şirketlerinden Arkas Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas'ın Torbalı'daki bağlarını ve içinde barındırdığı tesisi La Mahzen'i, La Mahzen'in işletmecisi Özgür Bilgili ile konuştuk.


Bize La Mahzen'nin tarihini, nasıl açıldığını kısaca anlatabilir misiniz?

Lucien Arkas Bağları mitolojinin ana vatanı, tanrıçalar kendi Metropolis’te kurulmuş organik bir bağ..
 
2010 yılında Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas tarafından satın alınan ve LA Şarapçılık olarak faaliyete devam eden bu bağ, İzmir Torbalı’da 1.168 dönümlük bir arazide Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağı. 2014 yılının sonunda açılan LA Mahzen ise bu uçsuz bucaksız bağ manzarasını seyrederken, keyifle yemeğinizi yiyebileceğiniz ve şarabınızı yudumlayabileceğiniz bir tesis. Lucien Arkas Bağları'nın kalite odaklı işleyişini korumak hedefiyle daha dinamik ve yaşayan bir konsept geliştirdik. La Mahzen’i şaraplarımızın tanıtımının yanında, en önemli ve güzel anlara ev sahipliği etmesine yönelik bir anlayışla işletiyoruz. Hem iç hem de dış mekan olarak toplamda 6500 m2’lik tesisimizde konuklarımızı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

 

 

La Mahzen ne gibi etkinlikler ve organizasyonlar için tercih edilebilir?
 
Özel günler, düğün, nişan, davet, lansman, iş toplantıları, iş görüşmeleri gibi pek çok organizasyona bir otel işletmesi mantığı ve hizmetinde ev sahipliği yapıyoruz. İzban Torbalı’ya kadar hizmet verdiği için, konuklarımız araç kullanmaya gerek kalmadan buraya kolayca ulaşabiliyorlar. Müşterilerimiz için İzban – LA Mahzen arasında shuttle servisimiz var. Şehrin gürültüsünden uzak, tertemiz bir havada hem şarap, hem bağlar hakkında bilgi edinelebilir; hem de yemeklerimizle keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz. Yazın hafif bir esinti ile sonsuz yeşili izlerken, kışın şömine keyfi ile dünyadan bir süreliğine kopabilirsiniz.


2.200 dönümlük arazimizde ‘Ecocert’ tarafından tescil edilmiş dört yıllık sertifikamız ile bağcılık yapıyoruz. Türkiye'de tek parsel en büyük bağ, burada mevcut. 1.200 dönüm bağımız, bunun yanı sıra 38.000 zeytin ağacımız var. Bağın tarihine dönecek olursak, şarap tanrısı Dionysos'un şarap çanağının burada olduğu varsayılır. Hatta LA Şarapları’nın logosu çanağın koruyucusu Gryphon’dur. Gryphon; hazinelerin ve paha biçilmez değerlerin koruyucusu, gövdesi aslan, başı ve kanatları kartal olan bir semboldür. Bu bölge için şarabın ana vatanı denilebilir. Yine etrafımızda bulunan bir diğer güzellik, dünyadaki bilinen en eski tarihli yapıtlardan olan 2000 yıllık su kemeridir. Hemen yakınlarında dört oğluyla birlikte gömülü olan bir kralın mezarlığı bulunuyor. Tarihi ve turistik açıdan oldukça zengin bir bölgeyiz.

Özel bir etkinlik, şenlik düzenliyor musunuz?
 
Bizler için Bağ Bozumu Şenliği’nden daha özel ve güzel bir etkinlik yok. Gecenin büyüsünde, ateş böceklerini andıran bir görsel yaratan fenerleri ile bağların içine dağılan konuklarımız şaraplarla ilgili bilgileri edinebiliyor, bağı tanıyabiliyor, hasat yapıyor ve leziz yemeklerin tadına bakıyorlar. Ağustos'un son haftası ile Eylül'ün ilk haftasına denk gelen bu etkinliğe katılım oldukça yoğun oluyor.
 
  
Yemekleriniz için neler söyleyebilirsiniz?

Burada organik tarım yapıyoruz. Bütün malzemelerimiz doğal ve kendi üretimimiz. İhtiyaç duyduğumuz diğer ürünleri de yine doğallığı ile bilinen Torbalı Pazarı’ndan alıyoruz. Yemeklerimizde buradaki zeytin ağaçlarından yapılan organik zeytinyağını kullanıyoruz. Et ve balık ağırlıklı menülerimiz mevcut. Yemeklerde önemsediğimiz nokta; taze, sağlıklı ve lezzetli olmaları. Böyle doğal bir güzelliğin içinde işlem görmeyen naturel lezzetler sunarak konuklarımızın damaklarında güzel bir tat ve akıllarında keyifli anlar bırakabildiğimiz için çok mutluyuz.