08 Kas 2019
Gülşen Sarı

Mistral Çarşı'da sağlıklı öğle yemeği nerede yenir?

Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyorsanız gelin birlikte bir Mistral turu yapalım. Sağlıklı beslenmeyi sadece salata yemek olarak düşünenleriniz varsa bu yazı sizi biraz şaşırtabilir.

Zeytin - Mistral Çarşı

2005'ten beri yemek sektöründe olan ve son iki yıldır Mistral Çarşı'da hizmet veren Zeytin mutfağında 18 kadın çalışıyor. Zeytin’de yemekler tamamen taze sebzeler ile yapılıyor. Zeytinyağı ve tereyağı dışında bir yağ kullanılmıyor. Yağlı soslar, kremalar yok hatta salça da kullanılmıyor, mevsimindeyken domates, kışın da konserve domates kullanılıyor. Çorbalar krema yerine süzme yoğurt, limon ve tereyağı ile yapılıyor. Köz patlıcan çorbasını denedim gerçekten çok lezzetliydi. Her detayda ev yemeği tadını yakalamayı amaçlamışlar ve başarmışlar da. Ayrıca yemeklerde kızartma yöntemi kullanılmıyor, rasyonel fırın kullanıldığı için "Şunu yemeyin" diyebileceğim bir çeşit yok. Yemek seçiminde büyük tabak ya da küçük tabak olarak seçiminizi yaptıktan sonra tabağınıza istediğiniz çeşitleri koyabiliyorsunuz. Salata yemek isterseniz de her gün farklı bir salata çıkıyor (Peynirli tavuklu yada ton balıklı). Salatanıza da istediğiniz çeşitleri ekleyebiliyorsunuz, bu da mekanın en sevdiğim özelliği oldu. Genel bir bakışla sağlıklı tabak nasıl oluştururuz derseniz; tabağınızın yarısını sebze kalan yarısını et/tavuk/kurubaklagil ve pilav/ekmek grubu olarak hayal edip buna göre seçimler yaparak sağlıklı bir tabak oluşturmak sizin elinizde.

Coffeemania - Mistral Çarşı

Menüyü açınca ilk dikkatimi çeken üç yeşilli tost oldu, tostu genelde kahvaltıda yeriz ama öğle yemeğinde de kurtarıcı olabilir. Yanındaki patatesleri de salatayla değiştirmek istediğinizi söylerseniz hemen değiştiriyorlar. Hafif seçenekler isteyenlere ızgara sebzeli, peynirli, tavuklu ve ton balıklı salatalar var. Salataların yanındaki galetayı kepekli seçerseniz tamamdır. Çorba isterseniz iki çeşit çorba var; mercimek ve tarhana çorbası. Tavuk yemek isterseniz Natürel Tavuk Izgara var. Bu menünün Light seçeneği de var ama ikisi arasında çok büyük bir fark yok. Light olan daha az yağlı ama ikisi de ızgara. Et yemek isteyenler Mania Beef Island seçip patatesleri salataya değiştirebilirsiniz. Izgara köfte için de yine patates yerine salata seçebiliyorsunuz. Son olarak hafif bir öğle yemeği isterseniz yulaflı meyveli yoğurt tercih edebilirsiniz. Yeniliklere ve önerilere açık bir mekan, her türlü değişiklik isteğinizi anlayışla karşılayıp uyguluyorlar.

Köfteci Yusuf - Mistral Çarşı

Köfteci Yusuf diyince kilo ile et akıllara gelse de küçük porsiyonlar yemek isteyenleri mutlu edebilecek alternatiflere sahip bir mekan. Bir porsiyon köfte 200 gram (yaklaşık altı köfte) ve isterseniz yarım porsiyon (100 gram) söyleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde et ve tavuk için de yarım porsiyon söyleme şansınız var. Yemeklerin yanında sınırsız salata ikramı mekanın en güzel özelliği. Salatalar sossuz, yağsız geliyor. Yemeğin yanında ayran yerine yoğurt isterseniz de üç farklı porsiyon ölçüsü var; az, tam, duble şeklinde. Et dışında bir şey isteyenlere de iki seçenek sunmuşlar; çorba ve haşlanmış yumurtalı piyaz. Çorba için de yarım porsiyon (Bir kepçe) alma şansınız var. Çorba/kepekli ekmek+ köfte/et/tavuk/piyaz +  yoğurt/ayran + salata şeklinde sağlıklı bir menü oluşturabilirsiniz.

Tost Co. Food & Beverage - Mistral Çarşı

Diyette tost mu yenir dediğinizi duyar gibiyim. Ekmeğini, peyniri ve içindeki her şeyi kendimiz seçebiliyorsak neden olmasın. Tost-co Egeli ve Güneyli menüleri için 40'ar gram, iki dilim tam buğday veya kepekli ekmek kullanıyor. Normalde biz diyetisyenlerin diyetinize yazdığımız bir dilim ekmek 25 gramdır, yani burda Bir tane tost yerken üç dilim ekmek yediğinizi düşünebilirsiniz. Kişiye göre değişmekle birlikte yeterli ve doyurucu bir miktar olduğunu söyleyebilirim. İçerisine çedar, mozarella, kaşar, tulum  seçeneklerinden istediğiniz peyniri bol yeşillik ve domatesle hazırlatıp yanında ayranla yiyebilirsiniz. 

Görüş ve önerileriniz için sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Nerede sağlıklı, ne yenir araştırmaya devam ediyorum, yeni yazı için beklemede kalın.