30 Mar 2018
Gülay Güler

Mitera 1905 - Geçmişin Masumiyeti Sizi de Büyüleyecek!

Mehtap Süner Susuzlu "Şimdi Evimdeyim" adlı kitabında kaleme aldığı ütopik kurguyu Mitera 1905 konukevi ile gerçek hayata taşımış. Rumca "Anne-Valide" anlamında kullanılan Mitera ve binanın bitiş yılı birleşmiş Mitera 1905 adı ortaya çıkmış. 112 yıllık bir Rum taş evin uzun soluklu bir restorasyon sonrası dönüştüğü Mitera 1905'te adeta Mehtap Hanım annesi ile yeniden buluşmuş. Mitera 1905 atmosferi, dekorasyonundaki ince detayları ve yemekleriyle konuklarına 1920'lerde bir gün yaşatıyor. Mehtap Hanım Mitara'yı şu cümlelerle tanımlıyor: "Cunda'da eski bir Rum evi düşünün, çok büyük bir masa, önlüğü üzerinden hiç çıkmayan, hamarat, elleri çilli bir babaanne. Mitera, bu hayalın üzerine kurulmuş ütopik bir kurgu."  Adeta müze konukevi olan Mitera'ya tarihe ve gastoromiye ilgi duyan, kaybolan lezzetler peşinde koşanlar mutlaka uğramalılar. Geçmişin masumiyeti sizi de büyüleyecek. 

 

 

 

Mehtap Hanım merhabalar, bu büyülü mekanın yaratıcısı olarak Mitera'nın konseptini bize anlatır mısınız? 

Burası 113 yıllık bir Rum evi ve üç senelik uzun bir restorasyon sonucunda Mitera 1905 adlı konukevine dönüştü. Konukevini ütopik bir kurguyla oluşturduk. 2017 yılında yayınladığım "Şimdi Evimdeyim" adlı kitabımın içerisinde yazan eski İstanbul Rum mutfağı yemeklerini ve kültürünü aşağı kattaki restoranda rezarvasyonla sunuyoruz. Yukarıda da özel konuklarımıza açtığımız iki konsept odamız var. 

 

 

Kaynak: Mitera 1905 

  

Yemekleri siz mi yapıyorsunuz?
Yardımcılarım var. Ancak o tadları çocukluktan bildiğim için sunum detayları ve lezzet adına evet! 

Menüde neler var?
İstanbul Rum mutfağından topik, rum börekleri, farklı pişime teknikleriyle sunduğumuz kuzu gibi " Şimdi Evimdeyim" adlı kitabımda  bahsettiğim likör, çikolata, tatlı ve şerbetler var. Adı üstünde " Kaybolmuş Lezzetler" bunlar. Yazıldığı eşyalarla Herend imzalı porselen ve Christofle gümüş takımlarla sunuluyorlar. Dolayısıyla konuklarımıza o yıllara yolculuk yaptırıyoruz. Hem yeni insan sizce de geçmişin tadlarını, deneyimlerini, yitirilmiş tadları, kaybettiklerinin mizacını yaşama katabilen insan değil midir? 

 

 Kaynak: Mitera 1905 

 

Peki tarifler babaanne tarifleri mi? 
Evet, benim en değerli mirasım onlar. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi bu tarifleri bugünkü yaşama uyumlandırarak sunuyorum. 

Odalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Referans ile konuk kabul ettiğimiz "Porta Regia" ve " Clazomenia" isimli çok özel iki odamız var. Tamamen o döneme ait antika mobilyalar ve danteller ile dekore edilmiş. Tarihe saygısı olan, gastronomi üzerinden dünyayı dolaşan misafirlerimizin konaklama sonrası yorumları bizleri çok mutlu ediyor. 

 

Kaynak: Mitera 1905 

 

Bahçeniz çok keyifli...
Nar ve erik ağaçlarının gölgelendirdiği avlumuzdaki bereket kilerimizde saklanıyor. Narlarımızdan balzamikler, ekşiler, eriklerimizden marmelat ve baharatlı pelteler, reyhanlarımızdan şerbet ve ıtırlı sütlaçlar pişiriyoruz. Brunch, öğlen yemeği ve çay saati için mutlaka önceden aranmak kaydıyla rezervasyon oluşturuyor ve öykü içerisinde konuklarımızı ağırlıyoruz. 

İşletmeden önce neler yapıyordunuz? 
Hiç durmadım ki? Yazdım, anlattım, şimdi de sunuyor ve paylaşıyorum...  Çok özel yetişmiş iki genç hanımın annesi, 9.5 aylık İlkyaz'ın anneannesiyim. Aileme bana verdikleri sonsuz destek için teşekkür ederim.

 

Kaynak: Mitera 1905  

  

Yemek kitapları mı yazıyorsunuz?
Anı- yemek diyebileceğimiz ancak kurgu edilmiş öyküler yazıyorum. İsimler, kahramanlar hep başka ancak tabii ki her kurgu gibi satır araları sizi anlatan öyküler...

Yeni bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?
Çok fazla hikaye biriktirdim. Anlaşılan o ki konukevimde ağırladığım çok renkli dostların her biri bir iz bırakıp ayrılıyor. Bunu kendi adıma büyük bir zenginlik olarak değerlendiriyorum. Sorunuzun cevabı " kesinlikle, evet"...

 


Kaynak: Mitera 1905 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Geçmişin masumiyetine hasret, hayal kuran ve yaşama katabilen güzel insanlara sevgilerimi iletiyorum. Teşekkür ederim...