Raika 1875

Kaynak: Raika 1875

 

Raika Teyzem ne güzel yapardı o pilavı!

Evet! Bu cümle Raika'nın adının geldiği cümle. Şaşırdınız değil mi? 

 

Kitabınızı alıp okuyabileceğiniz, bahçesi olan sakin iterseniz bilgisayarınızı götürüp çalışabileceğiniz Karşıyaka'nın kalabalığından uzak gizli bir cennet buldum sanırım. Bir de sizleri masada bekleyen kitaplara bir göz atın derim. Bana Cevaplar kitabı denk gelmişti. Eğer girişteki sol köşede kalan masaya oturursanız hemen içinizden bir soru geçirip Cevaplar Kitabı'na danışın derim. Herneyse ne diyorduk!

 

 

Kaynak: Raika 1875

 

Raika öyle bir yer ki içinde gerçekten anne eli değen yemekler pişen açık mutfak ve sanat galerisi bir arada. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla kafe konsepti ile galeri konseptini birleşen bu mekan Celile'nin hemen yanı. Celile yazımızı okumayanlar ise için. (Tıkla!) 

 

Kendilerini ise şöyle anlatıyorlar: ¨ Çocukluk anılarımızın ara sıra bize kendini hatırlattığı günlerden birinde, eski fotoğrafların arasından çekip çıkardık Raika Hanım'ı. Pişirdiğimiz Raika Hanım usulü tavuklu pilavın tuzu biberi de sanat olsun istedik.¨

 

Raika Hanım usulü tavuklu pilav tam Türk damak tadına uygun. Yediğinize pişman olmayacaksınız. Sade ve öz menüsü olan Raika'nın fiyatları da bir o kadar uygun. Neredeyse her içeriğinde tavuk var çünkü mekanın konsepti tavuk pilav ve sanat. Keşküllerini bizzat denedim ve mekanın işletmecisine sordum:

 

Keşkülleri kim yapıyor?

Güneş Hanım: Annem yapıyor.

 

Boşuna anne eli değmiş gibi demiyorum inandınız mı şimdi! Sonra merakım artıyor ve birkaç soru ile sohbetimize devam ediyoruz.

 

 

Kaynak: Raika 1875

  

Hangi saatler arası hizmet veriyorsunuz?

Güneş Hanım: 11:30-20:30 saatleri arasında hizmet veriyoruz.

 

Kaç adet çalışanınız var? Servislerde bekleme süresi ne kadar oluyor?

Güneş Hanım: Toplam 3 adet çalışanımız var. Her şey önceden hazır olduğu için 5-10 dakika arası bekleme süresinde siparişiniz hazırlanmış oluyor.

 

 

Kaynak: Raika 1875

 

Kafe konseptinin sanatla birleşmesi nasıl oldu?

Burcu Hanım: Eşimle birlikte maaşımızdan bir miktar arttırıp sanat eseri almak istediğimizde bu pek mümkün olmuyordu. Sanat eserleri pahalıdır algısı maalesef doğru. Bir de İstanbul'da yaşıyorduk, uygun bütçeli sanat eseri bulamıyorduk. Kendimizce bir sanat koleksiyonumuz var ve bütçemize uygun eserlere ulaşırken bizim yaşadığımız sorunları insanlar yaşasın istemedik. Ulaşılabilir sanat eserlerine yer vermek istedik.

 

Her yeni sanatçıya kapınız açık mı?

Burcu Hanım: Tabii ama kendimizce birkaç kriterimiz olabiliyor. Örneğin eserlerin çağdaş ve modern sanat olması gibi. Genç sanatçılar bizlere eserlerini ulaştırıyorlar ve burada sergiliyoruz. İsteyenler satın alabiliyorlar.

 

Peki yeni sanatçılar sizlere nasıl ulaşabilirler?

Güneş Hanım: Sosyal medya. (Gülüşmeler) Direk Raika'ya gelip bizimle de tanışabilirler.

 

 

 

Kaynak: Raika 1875

 

İki kız kardeş işletiyorsunuz. Çocukluktan beri böyle bir hayaliniz var mıydı?

Güneş Hanım: Açıkcası yoktu. (Gülüşmeler)

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz Raika'da genç sanatçıları desteklemeyi ama aynı zamanda herkesin kendi bütçesine uygun sanat eserlerine sahip olabilmesini hedefledik. Sanat eseri pahalıdır algısını yok etmek en büyük hedefimiz. Herkesin ulaşabileceği mutlaka bir eser vardır, yeter ki bir yerden sanatla ilgilenmeye başlasın.