08 Şub 2021
Otuzbeşlik

Rap, Blues ve Hip Hop Türlerini Harmanlayan Grup: Mechanical Rooster

Mustafa Kaçar ve Onur Çağlar tarafından 2016 yılında İzmir'de kurulan Mechanical Rooster geçtiğimiz ay Bone Union Records tarafından Holy Shit adlı teklisini yayınladı.  Grup rap, blues ve hip hop türleri harmanlıyor. Grup üyeleriyle sound'larını nasıl bulduklarını, projede yer alan isimleri konuştuk. 

Mechanical Rooster nasıl kuruldu? 

Mechanical Rooster 2016 senesinde İzmir'de kuruldu. Blues, hip hop, elektronik sound'ları kendine özgü bir şekilde harmanlayan bir müzik grubu olarak üretmeye başladı. Hiphop ve Blues türleriyle ilgilenmeye başladığımız dönemden bu yana, kulladığımız Harmonica ve Turntable ile üretmekten keyif aldığımız bir Rooster sound'u ortaya çıkarmaya başladık. Sonrasında bu deneyimleri sahnede çalabileceğimiz bir sete dönüştürüp ilk canlı performansımızı sergiledik.

Grup üyeleri birlikte müzik yapıyorlar.

Rap ve blues'u birleştiren yenilikçi bir tavrınız var. Bu nasıl ortaya çıktı? En başında bu tarza karar vererek mi yola çıktınız; yoksa sesiniz zamanla mı şekillendi?

Müzik yapmak için bir araya geldiğimiz zamanlarda sevdiğimiz BPM'lerde sample'lar üretip üzerine protest sözler karalamaya başladık. Bu iki türü bir araya getirip deneyimledikçe, aslında pek de alışık olunmayan bir formül elde ettik. Sonuçlardan bir tanesi de Holy Shit ismini verdiğimiz parça oldu.

İlk tekliniz Bone Union Records tarafından yayınlandı. Bu süreç nasıl ilerledi? EP'de imzası olan diğer müzisyenler ve kişilerden bahseder misiniz? (Mix, mastering vb.)

Bone Union Records Sarp Keskiner ve Jan Mittendorp tarafından 2020 yılında kurulan bir plak şirketi. 2016 senesinde gerçekleştirdiğimiz bir canlı performansın ardından Türkiye'de Blues müziğin duayenlerinden biri olan Sarp Keskiner ile tanışıp ürettiğimiz müzik hakkında sohbet ettik. Sarp Keskiner’in ürettiği işleri daha öncesinden de takip ediyorduk. Bu tanışıklık, yaptığımız işleri bir adım daha ileriye götürmemiz için güzel bir deneyim olacaktı ve nitekim öyle de oldu. Beraber birçok parça kaydettik.

Hali hazırda üzerinde çalıştığınız yeni şarkılar, projeler var mı?

Kaydettiğimiz ve üzerinde çalıştığımız bir çok proje birikti. Sonuçlandıkça yayınlamaya devam edeceğiz

Mechanical Rooster'ı Spotify, YouTube ve Instagram'dan takip edebilirsiniz.