Stretch Pilates Alsancak - Bedeninizle Birlikte Ruhunuzda Rahatlasın

Efe Mert Erdiker, pilatesi hakkını vererek öğrenen ve öğretenlerden. Erdiker, güler yüzü ve tecrübesiyle kısa sürede fark yaratmış. Erdiker'in bir de stüdyosu var: Stretch Pilates Alsancak Stüdyo. İşletme mezunu Erdiker'in bu işe başlama sürecini, pilatesin faydalarını ve birebir çalışmanın artılarını konuştuk, buyurun keyifli sohbetimize.

 

 

 Görselde Efe Mert Erdiker pilates aletinde çalışmakta. 

 

Bu işe başlama sürecin nasıldı?

Bu işe BESYO'da okuyan arkadaşım Ozan İmre sayesinde başladım diyebilirim ama tabii ki de daha önce spor geçmişim vardı. İlk etapta 6 ay eğitim aldım daha sonra eğitimlere ve workshoplara katıldım. Yani kendimi geliştirmeye hep devam ettim ve ediyorum. Hemen bu işe atlayayım stüdyom olsun şeklinde değil de adım adım ilerledim ve ilerlemeye devam ediyorum. 

 

Bugüne kadar aldığın eğitimler nelerdi?

Jimnastik Federasyonu: Pilates, reformer. Ekinoks Pilates: Pilates, reformer, TRX. Balanced Body: Anatomi for pilates. Fitnessturk: The pilates coach certificate.

 

 

Görselde kadın bir öğrenci amuda kalkmış bir şekilde görülmekte. 

 

Dersleri birebir yapmanın ve herkese ayrı program hazırlamanın faydaları neler?

Herkesin metabolizması ve postürü farklı olduğu için size faydalı olan egzersizler bir başkası için uygun olmayabilir. Bir kişiye bel fıtığı için belini kuvvetlendirecek veya omurgasını esnetecek hareketler uygularken, diğer bir kişinin sırt problemi varsa onun için sırta yönelik güçlendirici ve esnetici bir çalışma gerçekleştirebiliyoruz. Tabii derslerimiz illa rahatsız bölgeleri tedavi etmek amaçlı olmuyor. Onlar sadece birer örnek.

 

Fıtık gibi sağlık problemi olan kişiler pilates yapabilir mi? 

Tabii ki yapabilirler. Rahatsızlıklara göre hareketler belirleniyor ve o bölge iyileştirilmeye çalışılıyor.

 

Kişiye beslenme programı veriyor musun?

Beslenme bu işin %60'ı, öncelikle bunu belirtmek isterim. Fakat ben diyetisyen olmadığım için beslenme programı vermiyorum, sadece önerilerim oluyor. Zaten derse başlar başlamaz ilk kurallarımızdan bir tanesi günde en az 2,5 litre su içmek ve hemen şekeri kesmek çünkü şeker kas gelişimini engelliyor ve vücudun yağ yakımını büyük ölçüde durduruyor. Ayrıca beslenme programı isteyenler için ise çalıştığımız bir diyetisyene yönlendirme yapıyorum.

 

Kişinin ders programı ne kadar süre içinde belli oluyor? Programı neye göre belirliyorsun?

Genellikle 2 gün içerisinde ders programı belli olmuş oluyor. 2 ders içinde temel hareketler yapılıyor ve kişinin güç, estenklik ve sakatlık durumları belirleniyor. 

 

  

Görselde Efe Mert Erdiker erkek öğrencisine bacak esneme hareketi yaptırıyor. 

 

Sence pilates ve beslenme konularında en çok bilinen yanlışlar neler?

Beslenmede en büyük yapılan yanlış karbonhidrat tüketimi oluyor. Kişiler genelde diyet yapmaya başlayınca hiç karbonhidrat almıyorlar ki bu büyük bir yanlış. Dengeli bir beslenme planı çıkartılıp spordan önce ve sonra alınacak besinlere dikkat edilmelidir. Pilatese gelecek olursak; kişiler bazen çok sabırsız olabiliyor. Hızlı sonuç istedikleri için dersler bazen yavaş geliyor ama unutulmamalıdır ki sağlam ve emin adımlarla vücudunu tanıyıp yapılan egzersizler sizi daha sağlıklı kilo vermenizi sağlar ve sağlam postüre kavuşturur. O yüzden istikrar çok önemli. 

 

Stüdyon neden Alsancak'ta? Alsancak'ta ilgi daha mı fazla?

Müşteri potansiyeli Alsancak'ta daha fazla diyebiliriz. Zaten isim ortaklığımın sürdüğü Stretch Pilates Karşıyaka Girne Caddesi'nde devam etmekte. Yazın Çeşme'deki eğitimlerimize birlikte devam edeceğiz. 

 

Pilates kilo verme amaçlı yapılan bir spor gibi algılanıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? 

Her spor kilo verdirir yeter ki gerekli özen gösterilsin ve beslenmeyle desteklensin ama pilatesin asıl amacı kişinin postürünü düzeltip daha sağlıklı bir birey yapmaktır. 

 

Sence pilates yapan ve yapmayan insan arasındaki farklar neler? 

Pilates yapanların daha mutlu ve dinç hissettikleri kesin. 

 

 

Efe Mert Erdiker ile erkek bir öğrencisi ağırlık çalışması yapmaktalar.

 

İzmir'de pilatese olan ilgi hakkındaki görüşlerin neler?

İzmir bu konuda birçok şehre göre daha önde diyebilirim ama daha fazla eğitim olanağı olabilir tabii ki. 

 

Pilatese başlayacaklar için tavsiyelerin neler?

Buna sevdiğim bir sloganla cevap vermek istiyorum. Hayatın her alanı için geçerli; Just do it! (Sadece yap!)

 

Bir gününü nasıl geçiriyorsun mesela bir günde kaç dersin oluyor?

Genellikle 7:30'da güne merhaba diyorum ama o gün kaç öğrencimin geleceği değişiyor. Bu işin cilvesi böyle diyebiliriz sezon sezon talepler artabiliyor. Bu sezon bereketli geçti diyebilirim. O yüzden genelde sabah 9'dan akşam 8'e kadar derslerim oluyor. 

 

Bu yoğunlukta nasıl kendine zaman ayırıyorsun?

Hafta sonunu kendime ayırıyorum. Her insanın bunu yapması gerektiğini düşünüyorum. Gerekmedikçe cumartesi ve pazar gününe ders koymuyorum. İşimi sevdiğim kadar ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi de seviyorum. 

 

Çok sakin bir yapın var. Kendini çok iyi tanıdığını düşünüyorum. Sakin yapının ve kendini tanımanın hayatına artıları neler oluyor?

"Asabi olmayı bıraktım" diyelim çünkü pek bir faydasını görmedim. (Gülüşmeler) Mutluluk; andan keyif almak, gülümsemek demek. Mutlu olmak çok basit aslında yeter ki kendinizi tanıyın ve nelerden keyif aldığınızı bulun. Bana dans ve müzik iyi geliyor. Sürekli yeni keyif alanları keşfediyorum kendimce. Kendini yeterince tanıyan ve nasıl mutlu olacağını bulan insanlar bence zaten sakin insanlar haline dönüşüyorlar. Sakin ve olumlu olmak, her şey gibi bulaşıcı. Eğer pozitifliğiniz karşı taraftan algılanır ve samimiyetinize güvenilirse aşamayacağınız engel kalmıyor. 

 

Derslerini sadece Türkçe mi veriyorsun? Yabancı öğrencilerin oluyor mu?

Daha önce İngilizce verdiğim dersler oldu ama ben derslerde konuşup fazla bilgi vermeyi seven biriyim bu yüzden dil konusunda kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum.