27 Kas 2019
Seçil Şeker

İzmir'i Turuncuya Boya

Turuncu Dernek, Birleşmiş Milletler’in cinsiyete dayalı şiddete ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı "Orange the World" hareketini İzmir’e uyarlayarak 2017 yılından beri bir dizi etkinlik ile İzmir’i turuncuya boyuyor. Her yıl 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir'i Turuncuya Boya etkinliklerinin destekçileri arasında İzmir Ticaret Borsası, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu, Karşıyaka Spor Kulübü ve Göztepe Spor Kulübü yer alıyor.

Alternatif Kısa v18

04 Ara 2019
Institut Français İzmir - Fransız Kültür Merkezi

Bu seçkimizde "Dünyayı Turuncuya Boya" hareketi kapsamında kadın ve şiddet konularını işleyen beş kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Ayrıca 2017 yılından beri bu hareketi “İzmir’i Turuncu Boya” adıyla kentimize uyarlayan Turuncu Dernek de konuğumuz olacak.

Sinema perdesini turuncuya boyamak için 4 Aralık Çarşamba günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım.

Turuncu Panayır

30 Kas 2019
Park Bornova

30 Kasım Cumartesi günü üreten kadınlar Park Bornova'da sizlerle! Birbirinden özel ürünleri stantlarda ziyaret edebileceğiniz Turuncu Panayır'a davetlisiniz.

Turuncu Çikolata ve Toplumsal Cinsiyet Atölyeleri

01 Ara 2019
Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi

1 Aralık Pazar günü Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi'nde Turuncu Çikolata ve Toplumsal Cinsiyet Atölyeleri sizi bekliyor. Etkinlik saat 10.00-18.00 arası. Sakın kaçırmayın!

Turuncu Konuşmalar

07 Ara 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

Turuncu Konuşmalar, Özlem Gürses’in sunum ve moderatörlüğünde Mine Söğüt, Dr. Atilla Barutçu, Aslı Karataş, Farah Mohajer, Dr. Mahmut Bektaş ve Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Pınar Özdemir’i ağırlayacak. Çarpıcı ve sizi derinden etkileyecek konuşmaları İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde izleyebileceksiniz. 

Turuncu Yürüyüş

08 Ara 2019
Cumhuriyet Meydanı

Son olarak 8 Aralık Pazar günü saat 14:00'te Cumhuriyet Meydanı'nda başlayacak turuncu yürüyüşünde siz de yerinizi alın! Cinsiyete dayalı şiddete karşı İzmir'in sesi olalım!

Aykan Özener - Arda Kalan Fotoğraf Sergisi

02 Ara 2019
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

 "Arda Kalan" sergisinin hikayesi: M.Ö. 1200'lerde Deniz Kavimleri Göçü diye bilinen bir göç dalgasının ardında kalanlara, hikayelere ve yarım kalmış hikayelere şahit olacağınız bu sergiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Dilde Ayrımcılık, Davranışta Şiddete Dönüşür

02 Ara 2019
İzmir Ticaret Borsası

Dr. Gülden Sayılan ile 'Dilde Ayrımcılık, Davranışta Şiddete Dönüşür' adlı söyleşi 2 Aralık Pazartesi günü İzmir Ticaret Borsası'nda sizleri bekliyor. Unutmayın şiddet öncelikle dilde başlar!

Feminist Sanat Sunum & Söyleşi - Günseli Baki

29 Kas 2019
İzmir Ticaret Borsası

60'lı yılların sonunda feminizmin 2. dalgasıyla başlayan feminist sanat üretimlerinin Dünya'dan ve Türkiye'den örneklerini içeren sunumda kadınların erkek egemen sanat dünyasının kalıplarını kırma ve seslerini sanat yoluyla duyurma mücadelesi anlatılıyor.