Ücretsiz Erişebileceğiniz Müzik, Edebiyat, Sinema ve Eğitim Arşivleri

17 Nis 2020

Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser kayıtlarını izleyebilir, çeşitli türlerdeki belgesel ve filmlerle sinematik evrenin içinde kaybolabilir, dijital kütüphanelerle varolan bilgilerinizi derinleştirebilirsiniz. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden de ücretsiz dersler alabilirsiniz. 

Müzik

Stingray Qello

Müzik belgeselleri, konser kayıtları bulunan platformda Montreux Jazz Festival'indeki pek çok konser kaydını da bulabilirsiniz.

https://bit.ly/2X6717K

 

Berlin Filarmoni Orkestrası

Berlin Filarmoni Orkestrası, iptal edilen konserlerini internette canlı yayınlıyor. 

https://bit.ly/39LPswx

 

New York Metropolitan Operası

New York Metrpolitan Operası ise her gece geçmiş konserlerini 24 saatliğine erişilir kılıyor.

https://bit.ly/2JBfR5p

 

Montreux Jazz Festivali

Montreux Jazz Festivali’nden ücretsiz 50 konser kaydına ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/2yx02uh

 

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası'nın geçmiş konser kayıtları erişime açık.

https://bit.ly/2R827Db

 

Borusan Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri

Geçen sezonun kapanış konseri olan bu Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri'nde ünlü şefe dünyaca ünlü sanatçı Carlito Dalceggio eşlik ediyor.

https://bit.ly/3dQowyP

 

27. İstanbul Caz Festivali

İKSV'nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali için bir müzik listesi oluşturuldu. Keyifle dinlenecek birbirinden güzel şarkılar gün içinde size eşlik etsin isterseniz ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

https://apple.co/2R9JfE2

Sinema

Amsterdam Belgesel Film Festivali

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) ise 300 filmi erişime açtı. 1988 yılından beri Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivali filmlerine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/2wZAzcu

 

Queer ve LGBTİ+ Belgeseller

Sitenin amacı şöyle açıklanıyor: "Queer kuram üzerine düşünmemizi kolaylaştıracak, öncellikle yerelde queer öznelliklerin heteronormatif ağlar içinde toplumda karşılaştıkları baskı, ayrımcılık, şiddete karşı yaşadıklarına tanıklık edip, yaşadıklarına ne gibi çözümler ürettiklerini, yaygın görüşlerin karşısında nasıl durup mücadele ettiklerine bakarken; queer kuram üzerine düşünme, bilgi üretmenin daima değişen ve kendini yenileyen ilişkilerine, meselelerine karşı nasıl tavır alabileceğimize karşı sorunsallar üretebilmenin yollarını açmaktır." Rengarenk filmler ve belgeseller izlemeye hazır olun.

https://bit.ly/3dPbykJ

 

Çağdaş Gösteri Sanatları Filmleri 

Çağdaş gösteri sanatları meraklıları için kaçırılmaması gereken bir arşiv.

https://bit.ly/3dPbykJ

 

Open Culture

Open Culture üzerinden binin üzerinde filme ulaşabilirsiniz. Sinema tarihinin klasiklerine de yer veren arşivi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

https://bit.ly/2wScqEO

  

Filmmor

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali gerçekleşti ancak Filmmor her gün bir filmi ücretsiz olarak gösterime sunuyor. Filmler çevrim içi olarak izlenebiliyor.

https://bit.ly/2X7oX1S

 

10 Years with Hayao Miyazaki

Sinema dünyasının yaşayan efsanelerinden biri olan Hayao Miyazaki'nin yaratım sürecini anlatan belgesel dizisini izleyebilirsiniz. Türkçe altyazı seçeneği de mevcut.

https://bit.ly/2X80edQ

 

Pawel Pawlikowski Belgeselleri

Oscar ve BAFTA ödüllerinin sahibi Pawel Pawlikowski'nin belgeselleri erişilebilir durumda. Yönetmeni From Moscow to Pietushki, Tripping With Zhirinovsky Dostoevsky’s Travels, Serbian Epics gibi yapımlardan biliyoruz.

https://bit.ly/39EAkRi

 

Leyla Gencer Belgeseli

Leyla Gencer: La Diva Turca'nın yapımcılığını İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstlenmişti. 20. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından Leyla Gencer'in hikayesini anlatan belgeselin yönetmen koltuğunda Selçuk Metin oturuyor.

https://bit.ly/349mbdR

 

Leyla Gencer: La Diva Turca

Eksik (Lack)

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Senaryo dalında ödül kazanan filmin başrolünü, yönetmenliğini ve yapımcılığını Barış Atay üstleniyor. Darbenin ardından parçalanan bir ailenin ayrılık sürecini anlatan filmi izleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3bRvDW2

 

Körfez (The Gulf)

Emre Yeksan'ın yönettiği Körfez, dünya prömiyerini 74. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapmıştı. Ulaş Tuna Astepe, Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal ve Merve Dizdar'ın başrollerini paylaştığı film İzmir'de geçiyor. Boşanmasının ardından İzmir'e ailesinin yanına döner ve körfezde gerçekleşen kaza sonucunda şehri bir koku kaplar. Koku, Selim'in hayatını farklı şekilde etkileyecektir.

https://bit.ly/2UGZOt7

 

Lütfi Özkök Belgeseli: Fil Gibi Evdeki Şair (Poeten i Elefanthuset)

1977 yılında İsveç Kraliyet Akademisi’nin Sanat Ödülü’ne, 1996 yılında İsveç Akademisi Ödülü’ne layık görülen Lütfi Özkök, Türk fotoğrafçı, şair ve çevirmen. Nobel Ödülü alan yazarların fotoğraflarını da çekmesiyle bilinen Özkök'ün belgeselin yönetmen koltuğunda torunu Anna Juhlin oturuyor.

https://bit.ly/2RaoLuN

 

Ve Perde!

2015 tarihli Haldun Taner belgeseli erişime açıldı. Tiyatro duayeni Haldun Taner'in yaşamının anlatıldığı belgeselin yönetmenliği ise Selçuk Metin üstlenmiş. Belgeselde sanatçının yaşamından kesitler, oyunlarından, yazılarından, kitaplarından bölümler yer alıyor. Sanatçının yapıtlarından seçilen bazı bölümler ise tiyatro sanatçılarının performanslarıyla hayat buluyor. 

https://bit.ly/2RmlhWi

 

The Wolfpack

Yaşamlarını bir apartman dairesinde film izleyerek geçiren 6 kardeşin hikayesini anlatan The Wolfpack,  2015 Sundance Film Festivali’nin ABD Belgesel kategorisinde Jüri Büyük Ödülü kazandı. Angulo kardeşler izledikleri filmleri en ince detaylara özenerek yeniden canlandırırlar. Ancak bir gün kardeşlerden biri evden kaçar. 26 Nisan tarihine kadar izleyebilirsiniz.

https://bit.ly/2VQaEwe

 

Sait Faik Abasıyanık Belgeseli: Benden Hikayesi

Türk edebiyatının usta kalemi Sait Faik Abasıyanık'ın yaşamını ve hislerini konu edinen filmde, ömrünü bir adada geçiren Sait Faik'in hikayesi, kendi ağzından anlatılıyor. Yönetmen koltuğunda Onur Barış oturuyor, usta yazarı ise Mert Er canlandırıyor. Belgeselin yönetmeni Onur Barış ile yaptığımız röportajı da okuyabilirsiniz.

https://bit.ly/2xPrJOk

 

Tülay German: Kor ve Ateş Yılları (Years of Fire and Cinders)

Anadolu popun öncülerinden Tülay German'ın belgeselinin yönetmenleri Didem Pekün ve Barış Doğrusöz. Belgesel çekilirken sanatçının otobiyografik kitabı Düşmemiş Bir Uçağın Kara Kutusu merkeze alınmış. 

https://bit.ly/346SNF2

 

Hologram İmparatorluğu Kuruluyor

Irmak Altıner'in yönetmen koltuğunda oturduğu belgesel Gaye Su Akyol'un Hologram İmparatorluğu Kuruluyor adlı ikinci albümün kayıt aşamalarından ve dünya turnelerinden görüntüler sunuyor. Belgesel boyunca müzik yazarı Murat Meriç, albümü müzik tarihi bağlamında inceliyor.

https://bit.ly/2JJrmaP

Edebiyat

British Council - Keşfet

Keşfet projesi ile Türkiye'den yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurulması ve bu yazarların eserlerini yeni kitlelerle buluşturacak bir platform yaratma hedefiyle açılan platformada altı yazardan, altı öykü okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz. Yekta Kopan, Leone Ross gibi isimlerin öyküleri okuyucularını bekliyor.

https://bit.ly/3aMd71a

 

Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi

Klasikleşmiş Türk edebiyat eserleri Anadolu Üniversitesi tarafından dijitale aktarılıyor. İlk Türk romanı, natüralist roman, ilk tarihi roman ilk realist roman gibi çok değerli eserlere erişim ücretsiz. 

https://bit.ly/2Rl2QRF

 

Şato Kütüphanesi

Üç bin adet kitaba ulaşabileceğiniz Şato Kütüphanesi'nden e-kitap ve e-dergilere ulaşmak mümkün.

https://bit.ly/2XmHCqw

 

Korona Günlerinde Dünya Masalları

Çevirmen Nuray Önoğlu’nun öncülüğünde birçok kişi, dünya masallarını Türkçe'ye kazandırmak için bir araya geldi. Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerde yazılan, anlatılan masalları dinlemek hepimize iyi gelebilir.

https://bit.ly/2RaChP3

 

Salt Arşiv

Salt Arşiv ile sanat, mimarlık ve tasarım, kent, toplum ve ekonomi konularında çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz.1 milyon 840 bin belgeden oluşan arşiv toplum hafızası için ilaç gibi. 

https://bit.ly/2X8pHDB

 

Birikim Dergisi

Aylık sosyalist kültür dergisi Birikim'in, nisan ayı sayısına ücretsiz olarak erişilebilir. Derginin bu ayki yazarları arasında Süreyya Evren, İlkay Kara, Mete Akbaba, Ayşe Çavdar gibi isimler yazılarıyla yer alıyor.

https://bit.ly/2XjCEL7

 

Internet Archive

Herkese açık dijital ve kar amacı gütmeyen Internet Archive Brewster Kahle tarafından 1996'da kurulmuştur. World Wide Web'in arşivini içermektedir. 

https://bit.ly/2R8t3CY

  

Trendeki Yabancı

Türkiye'nin ilk öykü uygulamaı Trendeki Yabancı'nın 8. sayısına bir ay boyunca ücretsiz olarak ulaşılabilecek. Elif Erdoğan, Gamze Geray, Gönül Ocak, Gül Ersoy, Hakan Toker, Istvan Örkeny, John Meyers, Kerem Işık, Muhammed Al-Asfar, Murat Uyurkulak, Ozan Can Özübal, Pete Segall, Rabi Alameddine, Sena Keskin, Zeynep Kaçar vedaha pek çok yazarın öyküsüne ulaşabilirsiniz.

Android: http://bit.ly/2m9D9H7

iOS: https://apple.co/3bMy1Nr

Eğitim

Sundance Enstitüsü Master Class Dersleri

Sundance Enstitüsü, sinema ve televizyon alanından pek çok dersi kullanıcılarına açtı. Ücretsiz olarak üye olup derslerden faydalanmak mümkün.

https://bit.ly/348avb5

 

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi'nde sanat, felsefe, edebiyat işletme gibi konularda pek çok doyurucu ders bulunuyor.

https://bit.ly/2yxRuTV

 

California Teknoloji Enstitüsü

Bilim ve teknoloji merkezi California Teknoloji Enstitüsü'nde uzay bilimi, biyoloji, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda dersler mevcut. 

https://bit.ly/2xHWiWu

 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Siyaset bilimlerinden sanata kadar pek çok dalda eğitimler için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü ziyaret edebilirsiniz.

https://bit.ly/34j9Vrr

 

Cambridge Üniversitesi

Dil, felsefe ve çevre bilimleri gibi alanlarda derslere ulaşılabilir.

https://bit.ly/346aoge

 

Harvard Üniversitesi

Tarih, mimarlık, edebiyat, bilim, sosyoloji gibi konularda ufuk açan eğitimler bulunuyor.

https://bit.ly/349jOrs

 

Udemy

Finans, tasarım, pazarlama, kişisel gelişim ve aklınıza gelebilecek pek çok konuda bilgilerinizi derinleştirmek için Udemy'i ziyaret edebilirsiniz.

https://bit.ly/2UX4g64

 

Koç Akademi

Koç Akademi üzerinden, koronavirüsle ilgili faydalı birçok içeriğin yanı sıra teknoloji, kişisel gelişim gibi farklı konularda da eğitici içeriklere erişebilirsiniz.

https://bit.ly/2NjHOkD

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade