R
GIRIŞ
TR
EN

Urla'da Köyce bir mutfak, Köyce bir mekan, Köyce bir alışkanlık

#OTEL
#RESTORAN
#YEMEK
Gülay Güler
14 Ağu 2018

Mustafa ve Hakkı Arıkan kardeşler İstanbul'un yorucu yaşam temposunu geride bırakarak Ege'nin göz bebeği Urla’ya taşındılar.  

“Urla'da Köyce bir mutfak, Köyce bir mekan, Köyce bir alışkanlık” anlayışı ile doğallığı ilke edinen yepyeni bir mekan açtılar. Köyce; köyce bir ortamda, zeytin ağaçlarının, tavukların ve tavşanların arasında haftanın yorgunluğunu atmak, keyifli bir gün geçirmek isteyenleri Urla’da bekliyor. Tarladan sofraya en taze, en doğal ve leziz yemekleri tadabileceğiniz, vazgeçemeyeceğiniz bir mekan olacak Köyce'nin konseptini Mustafa Arıkan anlatıyor.  

 

“Tarladan sofraya” 

 

   

 

 

Köyce ne zaman ve nasıl kuruldu?

 2014 yılında İstanbul'dan taşınma kararı aldık. Fikrin oluşmasından sonra aile olarak çok emek harcadık. İstanbul'dan ayrılırken kardeşimi tam ikna edemiyordum. Kentten çok bunalmıştım. İstanbul dışında da bir yaşam olduğunu düşünüyordum ve bir an önce şehrin ağırlığından kurtulmak istiyordum. Hep hayalini kurduğumuz restoran ve otel için zincirlerimizden kurtulup yollara düştük.

 

“Kariyerlerimizi sıfırladık sonra kolları sıvadık.” 

 

Tam anlamıyla İzmir’e taşınmadan bir süre önce kariyerlerimizi sıfırlama kararı aldık. Geçmişte kısa bir otel deneyimim vardı. 6 ay kadar İstanbul’un en prestijli butik otellerinden birinde yatırımcı stajyer olarak çalıştım. 2000'de Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. İngiltere'de Uluslararası Siyaset üzerine yüksek lisans yaptım. Akabinde tekstil, inşaat makinası, gıda, ambalaj sektörü gibi birçok alanda profesyonel yönetici olarak çalıştım. Son çalıştığım sektördeki gayrı profesyonellik beni çok tetikledi. Kardeşimi de sonunda ikna ettikten sonra ivedilikle taşınma kararı aldık. Sonra nereye taşınmalı diye araştırmaya başladık. İzmir'den Antalya'ya Mersin'den Çeşme'ye her yere baktık. Urla'da herhangi bir akrabamız yok. Arkadaşlarımız İzmir'in hizmet sektöründe çok ciddi ivme yakaladığını vurguladılar, biz de çalışmalarımızı bu yöne kaydırdık. 

 

 

 

Peki neden Urla? 

Burası açıkçası tesadüf oldu. Aslında bir buçuk sene Alaçatı'ya gittik geldik. “Siz İstanbullusunuz Alaçatı daha karlı.” gibi söylemlerle bizi Alaçatı'ya yönlendirdiler. Minik bir İstanbul havası vardı orada. Biz daha çok köy havası istiyorduk. Sonra arkadaşlarımız “Urla'ya bakmaz mısınız?” dediklerinde buraya göz atma gereği duyduk.  

Bir buçuk sene vakit kaybettiğimizi düşünüyoruz amacımız işletme açarken bu işletmeye aynı zamanda mülküyle beraber sahip olmaktı. Kiralama mantığı bize yakın gelmedi. 2014 yılında Zeytinalanı'nda evimizi almıştık. Kardeşimin eşi gazeteci, kendisi ve çevresinden Urla'nın gelişmekte olduğunu, İstanbul'dan kalifiye göç aldığını, daha bakir olduğunu ve bölgede daha çok fırsat olduğu bilgisini edindik. Burasının tam bize göre olduğunu düşündük.

 

Köyce’nin fiziki yapısından bahsedebilir misiniz? 

Urla’nın İskele Mevkii'nde 6 dönümlük arazi üzerine kurulu bir işletmeyiz. Denize bir kilometre mesafedeyiz. İşletme 3 kottan oluşuyor. İlk kot otelimiz, orta kot bahçe ve havuz ve alt kot restoran. Restoran kısmında bir de eski bir taş ev var. Bu evi güçlendirdikten sonra renove ettik ve çok ciddi bir mutfak yatırımı yaptık. 70 kişilik bir kış bahçemiz var. 90 kişilik açık bahçemiz var. İnsanların kendisini özgür hissetmesini ve huzurlu hissetmesini istiyoruz. Burası aile ortamı. İnsanlara ferah bir ortam sunmak istiyoruz.  

 

 

 

Mutfağınızı kime emanet ettiniz? 

İki usta aşçımız var. Bir tanesi Bolu Aşçılık Okulu mezunu ve Kuşadası Aşçılar Federasyonu Yönetiminde olan madalyalı şefimiz Ekrem Karagöl. Diğeri kardeşim Hakkı, Fransız Le Cordon Blue mezunu. Birçok insan bizi hala kahvaltıcı zannediyor lakin kahvaltıcı değiliz, bir şef restoranıyız. Güncel ve iddialı bir menümüz var. Ben de bir tüketiciyim ve biraz iddialı bir argüman olacak ama yapmakta olduğumuz Bistro konseptinde Urla’da bizden daha iyi bir yer olduğunu düşünmüyorum. Bunun temel nedeni ise kullanılan malzemenin çok kaliteli olması, mutfak ekibimizin son derece donanımlı olması ve de kaliteli ve güncel ekipmanlarla çalışmamız. Her şeyimiz reçetelidir. Bu da işimizi çok kolay hale getiriyor. Umarım gelen misafirler bölgede ve şehirde trend olan deniz kenarı olsun da ne olursa olsun ön yargısını kırıp lezzet, hizmet ve kaliteye de önem verirler.

 

 

 

Peki, Urla'nın dokusu bozulur mu? 

Urla'nın dokusunun çok da bozulacağını düşünmüyorum. Bir Bornova mantığı olmaz diye düşünüyorum. Yetkili kurumlar zaten buna müsaade etmiyor. Ama yine de hem bölgenin gelişmesi hem de rekabetin tatlı bir seviyede artması için yeni işletmelere doğal yapıyı bozmadan kontrollü olarak yardımcı olunabilir.  

 

 

 

Menünüzden bahsedebilir misiniz? 

Lezzet ve kalite en büyük önceliğimiz. Her şeyden insanları mutlu edecek şekilde bir menü hazırladık. Burgerden, pizzaya, salatadan et ve balığa dair ufak ufak her şey var.

Sezonuna ve mevsimine göre sebze ağırlıklı üretim yapıyoruz. Üzüm, nar, portakal gibi birçok ağacımız var. Bostanımız var, orada ne çıkarsa mutfakta kullanılıyor. Yetmediği yerde pazardan alıyoruz. Donuk gıda kullanmıyoruz. Malzemelerimizin hepsini Urla'dan temin ediyoruz. Kendi köftemizi kendimiz yapıyoruz.  Bütün ayrıntılara özen gösteriyoruz. Yaptığımız her şeyde çok iddialıyız. Sac Et, Karidesli Pizza, Ev Yapımı Burger ve Patates, Anne Köfte, Somon, Köyce Bazlama Sandviç gerek sunumları gerek lezzetleri ile misafirlerimizin en çok öne çıkardığı yiyecekler.

 

 

Hafta sonları barbekümüz var. Porsiyon olarak veriyoruz. Kendin pişir kendin ye gibi değil. Barbekü etleri Tire'den geliyor. Etler taze alınıyor. İlaveten barbekü için sadece hafta sonuna özel çeşitli mezeler yapılıyor. Hafta sonu anne pişimiz oluyor. Ekmeğimizi kendimiz yaparız.

 

 

Kahvaltıya ilgi nasıl? 

Harika. İzmirliler kahvaltıya çok düşkün oluyorlar.  İlkbahar ve sonbahar çok yoğun oluyor, kışın biraz düşüyor ama hafta sonları yine yoğun oluyor. Kahvaltımız Urla’nın en iyi kahvaltısı. Bunu ancak boş bir vaktinizde gelip deneyerek anlayabilirsiniz. Bol mandıra peyniri, annemizin çemen ve reçeli, Dereköy’den gelen bal ve zeytin, her şey ama her şey eksiksiz olmalı.

 

 

İçki menünüzden de bahsedebilir misiniz? 

Her türlü alternatif mevcut. Urla aynı zamanda bir şarap bölgesi olduğu için bizde buranın butik şarap üreticisi olan USCA bağları ile çalışıyoruz. Bir de yine çok sevdiğimiz ve Menderes yöresinden İsabey bağları ile çalışıyoruz.   

 


 

Burası kaçla kaç arasında açık?  

Sabah 8.30 akşam 23:00'a kadar açığız. Restoranda eğer mevcut konuklarımız keyif sürmeye devam ediyorsa onları tabii ki bekliyoruz.  

 

 

 

Belize adlı butik oteliniz ne zaman açıldı? 

2017 Haziran ayı itibariyle hizmet vermekteyiz. Panoramik Urla manzaralı, geniş ve ferah odaları olan, terasında denizin ve doğanın keyfini süreceğiniz bir oteliz. Çok güzel ve büyük bir havuzumuz da var. Standart odamız kahvaltı dahil 350 TL, deniz manzaralı odamız 400TL, deniz manzaralı suit odalarımız var onlar da 450TL. Havuzu dışarıdan kullanmak isteyen kullanabiliyor, kişi başı 50 TL. 0-6 yaş arasına ücret almıyoruz. 6-12 yaş arası 25 TL. Kahvaltıdan sonra havuz yapmak isteyenler olabiliyor ya da havuz başında yemek yemek isteyenler olabiliyor hem otel müşterisi olarak hem de dışarıdan. 

 

 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Doğal tatlar eşliğinde anılarını biriktirmek isteyen herkesi Köyce’ye davet ediyorum. Beğeneceğinizi hatta şaşıracağınızı düşünüyorum.

 

 

Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.