R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir'in Çocuk Aktivite Alanları

#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Gülay Güler
19 Oct 2019

Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mekanlarda daha dolu dolu ve eğlenceli çıkarabilirsiniz diye araştırdık. İşte İzmir'in en iyi çocuk aktivite alanları!

Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü

2017 yılından beri 7 bin 200 metrekarelik bir alanda hizmet veren Evrensel Çocuk Müzesi, çocukların merak duygularını ateşleyip onların hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve eleştirel düşünme becerilerini oyunlarla geliştirmeyi amaçlıyor. Müzede dev dinozorların ve farklı hayvanların replikaları bulunuyor. Bunların dışında paleontoloji sergisini, entomoloji sergisini, evrensel değerlerin anlatıldığı sergi alanını, inşaat adasını, bilim adasını ve cep sinemasını ziyaret edebilirsiniz. Müzede ziyaretçilerin yararlanması için piknik alanı, restoran, büfe, hediyelik eşya ve fotoğraf dükkanı da bulunuyor. 

Sergi ve programları web sitesinden inceleyebilirsiniz!

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi
!
4

Türkiye’nin ilk, dünyanın üçüncü çocuk müzesi olan Ümran Baradan Çocuk ve Oyuncak Müzesi, 2004 yılından beri Konak Varyant'ta ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın farklı ülkelerinden topladığı oyuncaklar ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler sergileniyor. Sunay Akın’ın katkılarıyla 1800’lü yıllardan kalan oyuncakların da görülebildiği müzenin alt katı sergileme salonu, üst katı ise etkinlik salonu olarak tasarlanmış. Kuruluş amacı çocukları güzel sanatlara heveslendirmek olan müzede düzenlenen atölyelerde çocuklar kendi oyuncaklarını üretme imkanı yakalıyorlar. Ayrıca resim, heykel, müzik gibi sanat dalları hakkında temel bilgi alıyorlar.  

 

 

Neşe ve Karikatür Müzesi
!
4

İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi, 2012 yılından beri Alsancak'ta eski bir konakta ziyaretçilerini ağırlıyor. İzmir’in ve Türkiye’nin görsel alandaki mizahi birikimini halkla buluşturma amacıyla kurulan müze, ziyaretçilerin gezerken keyif alacağı şekilde tasarlanmış. Müzede Türk karikatür sanatçılarının eserleri arşivlenmekte, karikatüre ilgi duyan öğrenciler için atölye çalışmaları yapılmaktadır. Müze kütüphanesinde bulunan kitap, albüm, katalog, broşür, dergi, plak ve efemeralar araştırmacılar için belge niteliğindedir. Ayrıca müzede çizgi kahramanların çizimleriyle tasarlanmış hediyelik ürünler satılmaktadır. 

İzmir Mask Müzesi
!
4

Türkiye’nin ilk mask müzesi olan İzmir Mask Müzesi, Alsancak’ta tarihi bir levanten köşkünde 2011 yılından beri faaliyet gösteriyor. Müzede Ritüel Masklar, Tiyatro Maskları, Anadolu Maskları, Ölüm Maskları ve İz Bırakanlar olmak üzere 5 farklı kategoride 300’ün üzerinde mask bulunuyor. Müzede çocukların ve gençlerin kendilerini sanatla ifade edebilmeleri ve yeteneklerini geliştirebilmeleri için mask atölyesi de düzenleniyor. Müze, farklı medeniyetlere ait gelenekleri öğrenebilleceğiniz bir deneyim sunuyor.

Uzay Kampı Türkiye
!
4

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na beş dakika, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunan Uzay Kampı Türkiye dünyanın ikinci, Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampı. Uzay Kampı Türkiye, gençleri bilim ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için motive etmeye odaklanıyor. Son teknoloji ile donatılmış tesis farklı uluslardan gençlerin bir araya gelip uzun süreli arkadaşlıklar kurabilecekleri ve diğer kültürleri anlayabilecekleri ideal bir ortam sunuyor. Uzay Kampı Türkiye programlarında, katılımcılara uzayda yaşama ve çalışma hissini veren simülatörler kullanılıyor. Gerçek hayatta yıllarca süren uzay uçuş görevi eğitimleri Uzay Kampı Türkiye’de bir buçuk günlük, iki günlük, beş günlük ve altı günlük programlarla sunuluyor. Ayrıca ailelere özel günlük turlar da düzenleniyor, çocuğunuzun uzay macerasına ortak olabilirsiniz.

Yoğun talep nedeniyle erken rezarvasyon yapmanızda fayda var. Detaylı bilgi için tıklayınız!

Key Museum
!
4

Torbalı’da 7.000 metrekare alana kurulu olan Key Musem, Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi. Müzede 2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilen parçalarla oluşmuş farklı koleksiyonlar sergileniyor. 1800’lerden günümüze üzanan 130 otomobil ve 40 motosikletin dışında oyuncak araba koleksiyonu, 1950’li yıllara ait Shell benzin istasyonu ve aksesuarları görülmeye değer. Müzede babalar ve çocuklar harika vakit geçirecekler.

Detaylı bilgi için tıklayınız!TCDD Selçuk Çamlık Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi
!
4

Selçuk’un Çamlık Köyü’nde 160 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, 1991’den beri ziyarete açık. Tarihe tanıklık etmiş lokomotifleri açık alanda görebileceğiniz müzede Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 adet buharlı lokomotif sergileniyor. Lokomotiflerin en eskisi 1887, en yenisi ise 1952 yılı yapımı. Müzenin en önemli eserleri arasında dünyada sadece iki tane bulunan, odun ateşi ile çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif ile Hitler tarafından 2. Dünya Savaşı’nda yaptırılan bir lokomotif bulunuyor. Müzenin hemen yanında Türk mutfağından yemekler sunan restoran bulunuyor.

Karşıyaka Belediyesi Bahçeşehir Koleji Bilim Merkezi

2009 yılından beri 750 metrekarelik alanda 7'den 70'e her yaştan bilim meraklılarını ağırlayan Karşıyaka Bilim Müzesi, katılımcıların keşif metodu ile bilimin temelini oluşturan prensip ve kuramları gözlemleyerek, deneyler yaparak öğrenmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Ege’de ilk olan müzede, bilim ve teknolojinin günlük yaşantımız üzerindeki etkilerini anlatmayı amaçlayan 43 öğrenme istasyonunda 100'e yakın deney düzeneği ile 15 civarında interaktif kiosklar bulunuyor. 

Müze, pazar hariç haftanın 6 günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında açık. Detaylı biligi için tıklayınız!

 

 

Tay Park

Karşıyaka'da bulunan belediye tarafından işletilen bu şirin parkta pony cins atlar ve evcil hayvanlar bulunuyor. Çocuklar doğayla ve evcil hayvanlarla birebir temas halinde olmanın dışında ücretsiz ata binme keyfi de yaşıyorlar. Tay Park'ta çocuklar uzmanlar tarafından denetlenerek atlara binerlerken ailelerin yemek yiyip harika vakit geçirebilecekleri bir kafe de bulunuyor.

İzmir'in en iyi binicilik kulüpleri için tıklayınız! 

Lunapark
!
4

Lunapark, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 45 yıldır hizmet veriyor. Lunaparkta adrenalin oyuncaklarının dışında çarpışan arabalar, dönme dolap, gondol, tren gibi çocuklara yönelik güvenli oyuncaklar da bulunuyor. Çoğunuzla çocuk gibi eğlenmek için daha güzel bir yer olamaz.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti
!
4

İzmir'de buz pateni yapmak için akıllara gelen ilk yer olan Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, ekim ayı itibariyle kullanıma açıldı. Olimpik Buz Sporları Salonu’na girişler, bu yıl da sadece İzmirim Kart ile gerçekleşiyor. İzmirliler, tesisten hafta içi 13.00-16.00, hafta sonu ise 13.00-17.00 saatleri arasında yararlanabiliyor. Tesiste, buz pateni kursları pazartesi, cuma, cumartesi günleri verilecek. Buz hokeyi kursları ise sadece pazar günleri gerçekleşiyor. Salonda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki öğrenciler ise randevu sistemiyle hafta içi her gün 13.00 ve 14.00 seanslarında ücretsiz olarak buz keyfi yaşıyor. 

Monkey Jungle Çocuk Oyun Parkı - Gaziemir

2015 yılından beri 2.400 metrekarelik alanda hizmet veren Monkey Jungle oyun parkı, Türkiye’nin ilk ve tek AVM dışı kapalı oyun parkı olma özelliğini taşıyor. 1-12 yaş arasındaki çocuklara hitap eden Monkey Jungle, çocuklu ailelerin uğrak noktası konumunda. Monkey Jungle çocuklar için yüzlerce metrekare kapalı alanlarda son derece ilginç, sıra dışı ve yeni nesil oyuncaklarla hizmet verirken, çocuklarını oyun parkına getiren aileler için ise kafe hizmeti ve eğlenceli aktiviteler de sunuyor. 

Teleferik

Teleferik tertemiz, baş döndüren havasıyla her türden kafelerin bulunduğu, eşi benzeri olmayan bir yer. Et evinden kahvecisine, tatlıcısından dondurmacısına, piknik alanından çocuk parkına aradığınız her şeyi burada bulacaksınız. Ailenizle unutulmaz bir gün geçirmek, en önemlisi İzmir'i tüm ihtişamı ile izlemek, doğanın yemyeşil kollarında keyif yapmak istiyorsanız, İzmir Balçova teleferiğe mutlaka çıkın.

Masal Dünyası Çocuk Parkı

Torbalı Belediyesi tarafından 2012 yılında açılan parkta masal kahramanlarının yer aldığı oyun alanları, suyun içerisinde bulunan oyun adaları, yapay dere ve piknik alanıyla aileler hoşça vakit geçiriyor.

Sihirli Kitap - Kahve - Konuk Evi
!
4

Hem kafe hem konaklama hem kütüphane hem masal evi olarak Urla'da hizmet veren Sihirli'de, her gün masallar anlatılıyor, birbirinden güzel etkinlikler düzenleniyor. Bu iyilik dolu masal evinde gerçekleşen görüntülü masal dinletilerin gelirleri de bir başka çocuğun hayatına dokunmak için Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'na bağışlanıyor. Urla'da hizmet veren Sihirli'ye çocuğunuza sihirli bir gün yaşatmak için, buram buram kokan kahvelerini kitaplar eşliğinde tatmak için, masal temalı odalarda konaklayıp Urla'nın en doğal kahvaltısını denemek için mutlaka uğrayın!

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade