21 Şub 2020
Gülay Güler

İzmir'in Ekstrem Spor Noktaları

İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği bulunuyor. Monotonluktan bunalanlar, sınırlarını zorlamak isteyenler bu liste sizler için.

Skydiving

Türkiye'deki ilk ve tek atlayış merkezi Skydive Efes Paraşüt Okulu, İzmir'e 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Skydive Efes'te başlangıç eğitimlerinin yanı sıra hedef, stil, formation skydiving, canopy formation, skysurf, freestyle, wingsuit gibi birçok alanda eğitim veriliyor.

 

Tandem atlayışı, tecrübeli pilotlarla beraber gerçekleşen bir atlayış türü. Atlayıştan önce 15 dakikalık kısa bir eğitim veriliyor. 4000 metreden 200 kilometre hızla 45 saniye serbest düşüş keyfinin ardından açılan çift kişilik paraşüt ile Ege semalarında süzülerek Efes Antik Kenti'ni kuş bakışı izleme şansı yakalayacaksınız. Tandem atlayışı için maksimum 90 kg ve maksimum 190 cm uzunluğunda olmak gerekiyor. Uçuş keyfini tek başınıza yaşamak istiyorsanız hızlandırılmış serbest düşüş eğitimi (HSD) almanız gerekiyor. 

Zip-line

Uçuş keyfi yaşamanın en kolay ve güvenli yolu zip-line, çelik halatlarla makaraya bağlı olarak gerçekleşiyor. Yediden yetmişe herkes zip-line yapabiliyor. İzmir'de zip-line deneyimi yaşayabileceğiniz yerler arasında Bornova'daki Homeros Adventure Doğa Sporları Merkezi ve Urla'daki Rise'n Joy bulunuyor. 

Kaya Tırmanışı

İzmir'de kaya tırmanışı yapabileceğiniz Kaynaklar Tırmanış Bahçesi, Buca'nın Kaynaklar Köyü'nde bulunuyor. Kaynaklar Köyü'ne Buca merkezden dolmuş veya otobüsle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Köyden 15 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan kamp yerinde tesis bulunmuyor. Ama tüm ihtiyaçlarınızı köyden temin edebiliyorsunuz. Doğasıyla büyüleneceğiniz kamp yeri su kaynaklarına yakın, uygun koşullara sahip. Eylül ve mayıs aylarında rahatlıkla tırmanış gerçekleştirebileceğiniz bahçede her seviyeye uygun yüzlerce rota bulunuyor. Bahçe ulaşım kolaylığı, rotaların temiz ve güvenli olması sebebiyle tırmanıcıların gözdesi durumunda.

Duvar Tırmanışı

Doğadaki kaya oluşumlarını taklit etmek amacıyla yapay tırmanış duvarlarına çeşitli açılarda düzensiz olarak tutamaklar yerleştirilir. Oluşturulan duvarların açıları ve eğimleri, yerleştirilen tutamakların formlarındaki ve boyutlarındaki farklılıklar tırmanış rotalarının zorluk seviyelerini belirler. 


Buca'da bulunan Macera Park'ta duvar tırmanışını denemek isteyen amatör sporcular için kapalı alanda yer alan 4.5 metre yüksekliğinde bir tırmanış duvarı bulunuyor. Ayrıca parkta speed, lider ve boulder branşları için de duvarlar yer almakta. Profesyonel duvarları sadece Türkiye Dağcılık Federasyonu'ndan tırmanış lisansına sahip sporcular kullanabilirken amatör duvarları herkes kullanabiliyor.


Macera Park'ın dışında Buca Karacaağaç Köyü'ndeki Macera Tepesi'nde, Bayraklı'daki Mekanik Climbing'te, Bornova'daki Homeros Adventure Doğa Sporları Merkezi'nde duvar tırmanışı yapabilirsiniz. 

Kitesurf & Windsurf

Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans etmek İzmir'de yaşadığımız için hiç de zor değil. Windsurf yapmak için yaş veya kilo kısıtlaması yokken kite surf için 30 kilonun üzerinde olma şartı bulunuyor. Sörfe yeni başlayanlar için Alaçatı en iyi tercih olabilir. Burada sörf eğitimi veren birçok okul bulunuyor. Çağla Kubat Windsurf Academy, Bora Kozanoğlu Surf Okulu, Alaçatı Active Surf Point, Alaçatı Surf Paradise Club, Bu Bi Surf Okulu hem amatör sporculara hem de profesyonel yarışçılara eğitim veren okullardan birkaçı. Bu spora hakimseniz çoğu okul kiralama hizmeti de sunuyor.
 
İzmir'de sadece Alaçatı'da değil Çeşme, Urla, Dikili, Seferihisar'da windsurf ve kitesurf yapabileceğiniz çok güzel yerler bulunuyor. Detaylı bilgi için İzmir'deki En İyi Sörf Okulları listemizi okuyabilirsiniz.

Snowboard

İzmir'de snow board keyfini yaşamak için tek yer Ödemiş ilçesinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi. Üç adet kayak pisti bulunan Bozdağ hem amatör hem profesyonel kayak tutkunlarına hitap ediyor. Ayrıca tesiste iki teleski, bir telesiyej, bir otel, yeme içme yerleri, izleme balkonları bulunuyor. Kar kalınlığı 80- 120 cm arasında değiştiği için bölge dağ yürüyüşleri ve kamp için de uygun koşullara sahip. Kış mevsiminin ardından bölge yamaç paraşütü tutkunlarını ağırlıyor. Şu an tadilatta olduğu için kapalı olan tesisin 2021 yılında açılması planlanıyor.

Scuba Diving - Tüplü Dalış 

Su altını keşfetmek isteyenler için İzmir'de birçok dalış alanı bulunuyor. Karaburun'daki Mavi Dalış, Seferihisar'daki Serenad Dalış Merkezi, Foça Dalış Merkezi, Çeşme'deki Koçoğlu Dalış Merkezi tüplü dalış eğitimi alabileceğiniz okullardan birkaçı. Bu okullarda ilk kez dalanlar için 30 dakikalık deneme dalışları, bu işi profesyonel yapmak isteyenler için sertifika programları bulunuyor. Detaylı bilgi için İzmir'in En İyi Dalış Merkezleri listemizi okuyabilirsiniz.

Trekking

İzmir ve çevresinde trekking yapabileceğiniz birbirinden güzel rotalar bulunuyor. Doğasıyla büyüleyen bu rotaların başında Örnekköy-Karagöl, Seferihisar-Teos, Çamlık-Şirince, Ödemiş-Bademiye güzergahları bulunuyor. İzmir ve çevresinde Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün onayladığı 100 civarında rota bulunuyor. Trekking yapmak için yapmanız gereken tek şey dağcılık ve doğa sporları kulüplerinden birine üye olmak. Bu kulüpler trekking dışında kamp ve dağ bisikleti etkinlikleri de düzenliyorlar.

ATV

Yediden yetmişe her seviyedeki motorsever ATV safarilerine katılabiliyor. İzmir'de ATV keyfini Bornova'daki Homeros Adventure Doğa Sporları Merkezi'nde, Buca Karacaağaç Köyü'ndeki Macera Tepesi'nde, Urla Yağcılar Köyü'ndeki Titus Feronia Motor ve Doğa Sporları Külübü'nde yaşayabilirsiniz.

Go-Kart

Hobi olarak herkes tarafından yapılabilen go-kart sekiz yaşından itibaren FIA kurallarıyla lisanslı olarak yapılabiliyor. Eğlence için kiralanan go-kart'lar 50-60 kilometre hıza ulaşabiliyor. İzmir'de go-kart yapabileceğiniz yerler arasında Gaziemir'deki İzmir Go Park, Balçova Balçova Karting, Çiğli'deki Aksiyon Karting, Buca'da Hancı Go Kart bulunuyor.