R
GİRİŞ
TR
EN

Karşıyaka Gezi Rehberi

#GEZİ
Zeynep Öztürk
1 Ara 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İzmirfirmabul 

 

¨İzmirli misin?¨ sorusuna ¨Hayır, Karşıyakalıyım!¨ diye cevap verenler bu yazıya.

Ey ahali duyduk duymadık demeyin! Otuzbeşlik, aralık ayını Karşıyaka ayı ilan etti. İşte Karşıyaka Çarşı'da keşfedilmeyi bekleyen yerler, nerede ne içilir, ne yenir rehberi, Karşıyaka tarihi, hamamları, kitapçıları... Kısacası Karşıyakaya dair her şey bu yazıda, keyifli okumalar...

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

 

Karşıyaka Adı Nereden Geliyor? 

¨Nereden Gelmiş İzmir'in İlçelerinin İsimleri¨ yazımda da bu konuya epeyce değinmiştik. (Gülüyorum) Okumayanlar ve okumak isteyenler için ise şuraya hemencik link bırakıyorum. (Bakınız) Coeur de Lion isminden gelen Karşıyaka'nın ismi, Fransızca da Arslan - Yürek anlamına gelmektedir. Peki sonra bu isim nasıl olmuşta Karşıyaka'ya dönüşmüş? III. Haçlı Seferinde Richard’ın orduları Karşıyaka’da konakladıkları sırada o zamanlar ormanlık alan olan bu alana ve o Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını vermişler. Coeur de Lion zaman içinde Cordelieu olmuş; daha sonra Cordelion ve Kordelya ve en sonunda Karşıyaka’ya dönüşmüştür. Bu yüzden Karşıyaka'da birçok kafenin adını Kordelya olarak görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: videoemlakizmir

Karşıyaka Tarihi

Karşıyaka'nın eski İzmir’den daha eski bir tarihsel geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Hatta 12.-13. yüzyıllara ait eserler bulunmuştur ve bu yıllar Bizans İmparatorluğu egemenliğinin son dönemleridir. 400 yıl Roma’nın güçlü yönetimi altında Batı Anadolu en parlak ve zengin dönemini yaşayan şanlı Karşıyaka'mız, o dönemde Smyrna, Ephesos ve Pergoman ile rekabet halindeymiş. Yani anlayacağınız mücadeleci ruhunu hep bünyesinde barındırmış. 18. yy.’da Karşıyaka, özellikle zeytinleri ile ünlü bir köy olarak kayıtlara geçmiştir.

Sonraden ne olmuş da gelişmiş Karşıyaka derseniz; 1865 yılında geçen tren yolu Karşıyaka’nın hızlı gelişmesine yol açmış. Daha sonradan ise 1884’te kurulan Hamidiye vapur şirketinin Karşıyaka’daki tahta iskeleye vapur seferlerine başlaması, gelişmeyi daha da hızlandırmış. Karşıyaka’nın ilk Belediye Başkanı Çömezzade Hacı Mehmet Efendi'dir ve kendisi 1874’te Soğukkuyu Camisi’ni inşa ettirmiş, beldeye büyük hizmetler vermiştir. I.Dünya Savaşı sonrasında İzmir’in işgali ile birlikte 15 Mayıs 1919 - 9 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgali altında kalmıştır, sonunu tahmin edersiniz. Düşmanları denize döküp gelişmeye devam eden İzmir'in en nadide ilçesi Karşıyaka, 1874 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra yerleşim alanlarına Bostanlı semti de Karşıyaka’ya eklenmiştir ve Karşıyaka 1954 yılında ilçe konumuna getirilmiştir. 

Yeme - İçme 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karşıyaka Meze Evi 

Karşıyaka Meze Evi

2006’da kurulan Karşıyaka Meze Evi, ilk şubesini 2008’de Bostanlı’ya açtı. 16 kişilik kadroyla müşterileri için en lezzetli meze ve yemekleri hazırlıyorlar. Malzemeler taze kullanılıyor, Talep edildiği taktirde yeni tatlar deniyorlar. Ayrıca catering hizmetleri de bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cupcake House

Cupcake House, sizi içeri girdiğinizde mis gibi kokularla karşılıyor. 2 yıldır hizmet veren işletmenin otuza yakın cupcake çeşidi var. Bu işin hakkını veriyorlar ve yüzünüzde tatlı bir gülümseme bırakıyorlar diyebilirim. Tatlı diyorum diye şeker oranlarınınız tavan yapmasın; çünkü bu tatlı dünyasında tuzlu kurabiyeler, tuzlu cupcakeler de bulunuyor. Tuzlu cupcake mi olur demeyin ve kuru domatesli enfes tada hayır demeyin… Daha önce yazdığımız Cupcake House yazımı için sizi şöyle alalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: La Puerta

 

La Puerta  

Bir dükkan düşünün, patronları çalışanlarından ‘iyi insanlar’ diyerek bahsediyor. İşe alım kriterleri de sadece iyi insan olmak. Burada işe başladın, üniversitede öğrencisin, çalışıp harçlığını çıkartıyorsun. Bir gün patronun, ‘‘Haydi paydos Uganda’ya gidiyorsun.’’ diyor. Daha sen İstanbul’a gitme hayali bile kuramazken; Uganda’ya gidip, gümüş tüylü gorili gördüğün tatil hikayenle geri dönüyorsun. Ayrıca 100'ün üstünde bira çeşitleri var, 80 ‘in üstünde de viski çeşitleri. Kokteyllerde de iddialılar. Şurup kullanmıyorlar. İçinde yumurta olan kokteyleri bile var. Yaz ve kış farklı menüleri var. Menüyü kendileri oluşturuyorlar. Daha önceki yazımıza göz atmak için bakınız.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Awake

 

Awake

Awake, sıcaklığıyla beni içerisine çekti diyebilirim. Sizin için nasıldır bilmiyorum ama benim için bir mekandaki ilk özellik bana sağladığı ortam, ikinci olarak ürünlerin kalitesi, son olarak ise mekanın farklılığı. Awake’i benim için diğer kahve mekanlarından farklı kılan en belirgin özelliği, filtre kahvelerinde tat alma duyumunun doruklarını yaşayabilecek olmam. Awake yazımızı okumayanları şöyle alalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Kuzguni

Kuzguni Sanat Kafe & Brasserie

¨Yemek ile edebiyat arasında çok derin ve anlamlı bağlar vardır.¨ diyen Kuzguni, 2015 yılında kurulmuştur. Bünyesinde fazlasıyla yemek ve sanat bulundurmakta. Yolunuzu Bostanlı'ya düşürecek bu mekanı yapılacaklarınız listesine şimdiden ekleyin deriz.

 

Alışveriş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Kitabevi

Karşıyakalıların vazgeçilmezi Pan Kitabevi. Sanat ve edebiyata fazlasıyla düşkün olan İzmir'in Karşıyaka'da en kitap kokan köşesi. Pan yıllardır hizmet veriyor ve kitapseverlerle bir süre sonra arkadaş gibi oluyor. Kitap almak istiyorsanız ilk durağınız burası olmalı.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Mavibahçe

Mavibahçe

İzmirlilerin istek, ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına uygun, çocukları ve arkadaşlarıyla buluşup keyifli vakit geçirebilecekleri, doğasıyla sizleri büyüleyen bir alışveriş merkezi. Burasının bir alışveriş merkezi olduğuna inanmanız biraz zor olacak, peyzaj tasarımı ile her köşesinde fotoğraf çekilmek isteyeceksiniz.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İzmirfirmabul

 
 Karşıyaka Çarşı
 

Birçok markayı bir arada bulabileceğiniz Karşıyaka Çarşı bütçe dostu mağazaları ile de ün salmış. Marka dışında çeşitli butikleri ile ilgi çeken çarşının en rağbet gören iki butiği Most Fashion ve BYN Melisa Fistan. 

Gezelim Görelim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: panoramio

Zübeyde Hanım Kabri ve Parkı

Ulu önder M. Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'dadır. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Ne şahane bir ilçede yaşıyoruz, bir kere daha gururlandım Karşıyakam ile.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

Bombacı Ali Çavuş Heykeli

Bombacı Ali Çavuş amcamızın Menemen ve Karşıyaka'nın işgalcilerden kurtulmasında büyük kahramanlıkları var. 9 Eylül 1922'de Karşıyaka'ya ilk sancağı diken kişi de Ali Çavuş'tur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: geziko

Van Der Zee Köşkü

Ünlü Türk dostu Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılan bu güzel köşkün projesi; İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştır. Proje doğrultusunda yapıda restorasyon çalışmaları bitirilmiştir. Köşk, kafe olarak Karşıyakalıların hizmetine sunulmuştur. Orada bir çay içerseniz bizi hatırlarsınız artık. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: erolsasmaz

Penetti Köşkü

1930'da Karşıyalı İtalyan ailelerinden Armando Penetti tarafından yaptırılan bu gösterişli köşk, Venedik'teki bir sarayın minyatürüdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: tatilana

 

Karagöl Mesire Yeri

Karagöl Mesire Alanı, İzmir - Karşıyaka kent merkezine 27 Km. uzaklıkta bir doğa harikasıdır. Piknik yapmak istiyorsanız tavsiye edebileceğimiz doğayla iç içe olan Karagöl'e toplu taşıma ulaşımı maalesef bulunmamaktadır.

Unutmadan, bir de Karagöl'ün yemyeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olmasının yanında mitolojide de yeri vardır. Efsaneye göre; İzmirli olan Frigya Kralı Tantalos Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu'ya yayılmış devletini yönetirmiş. Gel zaman git zaman Spilios Dağı çok verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahipmiş. Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olarak bilinen Tantalos gün gelmiş Olimpos Dağı tanrılarının hışmına uğramış. Bizim Tantalos, Anadolu tanrıçası Kibele'ye inandığı için Hellen tanrılarını küçük görüyormuş ve onların güçlerini sınamaya kalkınca büyük bir cezaya çarptırılmış. Spilios Dağı'nın bir yarığından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilen Tantalos, burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş. El insaf yahu! Sonraları bu ceza dünyanın her köşesinde Tantalos İşkencesi olarak anılmış. İçim ürperdi! Tantalos'un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş. Bu göle Tantalos Gölü adı verilmiş. Yamanlar Dağı'ndaki bu gölün şimdiki adı Karagöl’dür. Etkileyici!

 

İzmirli tarihçi Homeros, Tantalos'un çektiği acıları etkileyici biçimde bakın nasıl anlatmış;

¨Tantalos’ u gördüm, korkunç işkenceler çekerken.

Duruyordu bir gölün içinde, ayakta,

Yükseliyordu su ta çenesine kadar

Ama içmek için davrandı mıydı,

Damlasını alamıyordu suyun

İhtiyar adam eğiliyor, eğiliyor eğiliyordu

Su da çekiliyor, çekiliyor,

Yok oluyordu hemen toprakta,

Ve bir çamur peyda oluyordu

Ayaklarının dibinde, kapkara.

O saat bir tanrı kurutuveriyordu gölü.

Yemişler sarkıyordu başının önünde

Dallı budaklı ağaçlardan,

Armutlar, narlar, pırıl pırıl elmalar, ballı incirler,

Tombul zeytinler sarkıyordu,

Ama ihtiyar adam koparayım diye ellerini uzattı mıydı

Bir yel geliyor, savuruyordu onları kara bulutlara.¨

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Zmyasa

 

Bostanlı Gün Batımı Terası

Bostanlı Gün Batımı Terası mutlaka uğramak isteyeceğiniz yerlerden. Gün batımını buradan izlemek bir başka! Hem yaya köprüsü olarak kullanılan hem gün batımını izleyebileceğiniz bu tasarım İzmirlilerin vazgeçilmezi haline geldi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karsiyakasiad

 

Yunuslar

Karşıyaka Uçan Yunuslar Heykeli, halk arasında kısaca “Yunuslar” diye anılıyor. Yunus heykelinden önce namlusu Yunanistan'a bakan savaş topu şeklinde bir heykel varmış. Savaş sembolü topun yerini barışın sembolü yunuslar alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: mapio

İnsan Hakları Anıtı

Karşıyaka Evlendirme Dairesi çevresinde olan ve 1992 yılında yapılan İnsan Hakları Anıtı çoğunluğu, demokrasiyi simgeleyen anlamlardan oluşmaktadır Bu nedenle tek bir anlam çıkartmak mümkün değildir. Anlamdaki en büyük etken, insan haklarına açılan kapıdır.

Müzeler

 

Evrensel Çocuk Müzesi

Türkiye’de hizmet veren tek Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü, dünyada da evrensel değerler temalı ilk Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsüdür, Karşıyaka’da 2017 yılında kurulmuştur. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

 

Açık Hava Arkeoloji Müzesi

1987 yılında açılan Açık Hava Arkeoloji Müzesi’nde, 90 parça eser sergilenmektedir. Ayrıca park bünyesinde açılan resim atölyeleri mevcuttur. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

 

Haberleşme Müzesi

300 parça tarihi özelliklere sahip materyal bulunduran Haberleşme Müzesi’nde, manyetolu, mors, telgraf, teleks, kripto cihazı, telefon santralleri, santral parçaları, operatör kulaklıklar, çevirmeli ve tuşlu telefonlar, sahra telsiz telefonları, radyolar, denizaltı radyo alıcı cihazları, diktafon (eski dönem ses kayıt cihazı), gemi içi haberleşme telefonları, antika güvercin yarışı hakem saati ve duvar telefonları yer alıyor.

  

  

Bilim Müzesi Bostanlı 

2009 yılının mart ayında açılan Ege'nin ilk bilim müzesi, Bahçeşehir Kolejleri işbirliği ile açılmıştır. Müze, 7'den 70'e her yaştan insana kapılarını açıyor. Deneyler yaparak ögrenmek istiyorsanız bu müze tam size göre.

Hamam

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Ali Bey Hamamı

Karşıyaka Alibey Hamamı

Yapım tarihini belirten bir bilgi günümüze gelememiştir. Tahminen yapı üslubundan 19. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. 

 

Ulaşım

Tahmin edersiniz ki otobüs, dolmuş, taksi gibi birçok ulaşım seçeneği olan Karşıyaka'da alternatif bir ulaşım ararsanız BİSİM ve tramvay sizinle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İzmir'in Sesi

BİSİM

BİSİM için İzmirim kartınız olması yeterli. Belirli noktalarda bulunan bisiklet istasyonlarıyla sağlıklı bir ulaşım mümkün. Deniz havasının tadını çıkartın ve pedallayın!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Ege'de Son Söz

 

Tramvay

Alaybey durağından başlayarak Bostanlı İskele'ye kadar deniz kıyısından sonrası ise şehrin içinden ilerleyen tramvay Karşıyaka'nın bebeği gibi. Kullanıcılar yavaşlığından ne kadar şikayet etsede sunduğu manzara şahane. Tramvay ve metro arasında bir yerde olan Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 14 durak ve 17 araçlı olarak planlanan ve uygulamaya geçirilen tramvay hattı 28 Aralık 2016'da deneme seferlerine başlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Egepostası

Benzer yazılar
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.