Alternatif Yılbaşı Hediyeleri

2018'e girmemize çok az kaldı, hediye telaşları ise çoktan başladı.

Eşinize, dostunuza, sevgilinize ne alacağım derdine düştüyseniz ve klasik hediyelerden sıkıldıysanız bu yazı tam size göre!

2018 için alabileceğiniz birbirinden güzel alternatif yılbaşı hediyelerini sizler için listeledik, keyifli okumalar.

 

Master Of Neon

 Kaynak: Master Of Neon

 

Neon ışıklarıyla özel bir tasarım kimin hoşuna gitmez ki! Kadın girişimci ve sanatçı Zeynep Nural'ın emekleriyle bugün Master of Neon; neon alanında İzmir'de söz sahibi. Böyle güzel ışıkların sanat ile birleşmesi ortaya göz alıcı ürünler çıkartmış. Eğer Master Of Neon röportajımızı okumadıysanız sizi şöyle alalım. Nenon tasarımlarına bakmak için tıklayınız.

 

Studio Mottos

Kaynak: Studio Mottos

 

Studio Mottos; poster, defter, fotoğraf albümü vb. ürünlerini tasarlayıp ürettiğimiz bir tasarım stüdyosu ve artık bir konsept mağaza. Sinan ve Işıl Işık Saydık çifti 4 Ekim günü Alsancak 1464 Sokak'ta İzmir'in ilk modern kırtasiye temalı konsept mağazasını açtılar. Studio Mottos'ta, kendi tasarım stüdyolarında ürettikleri kağıt ürünlerinin yanında, dünyaca ünlü tasarım kırtasiye markalarına da yer veriyorlar. Alışagelmiş kırtasiye kültüründen uzak sade ve şık tasarımlara sahip birçok materyal bulunan Studio Mottos'u çok seveceksiniz. Röportajı okumayanları ise şöyle alalım. Çeşitleri görmek ise buraya.

  

Her Şeyden Bir Şey Yaptık

 Kaynak: Her Şeyden Bir Şey Yaptık

 

Biri maden diğeri deri mühendisi iki arkadaş bir araya gelir ve çöp denip geçilen atıkları geri ve hatta ileri dönüştürerek takılar, aksesuarlar ve dekorasyon objeleri üretir. Çöple yaptıkları deli işlerini birleştirerek her şeyden bir şey yaparlar. Siz de Yeniyıl hediyenizi ellerinizle az maliyeyle yapmak istiyorsanız İzmir'de farklı mekanlarda yaptıkları atölyelere katılabilirsiniz. İlham dolu işlerine İşlerimize bir göz atmak isterseniz İnstagram'da @herseydenbirseyyaptik hesabına bakabilirsiniz.

 

Moza Design Act

 Kaynak: MOZA

 

MOZA Design Act, felsefe eğitimi almış iki kişilik bir ekip Tasarım ve üretimde yalın formları ince işçiliği ve ham malzeme kullanımını önemsiyorlar. Ürünlerinde kusursuz mükemmelliğin değil "Handmade" deneyiminin sağladığı biricikliğin izini süren MOZA Design Act, "Handmade" kavramını sadece tasarım aşamasıyla sınırlamıyor ve kendi yarattığı olanaklar, keşif ve öğrenme süreçleriyle üretimini gerçekleştiriyor. Aydınlatma, mumluk, sabunluk, himmeli gibi dekoratif ev ürünleri üzerine çalışan ekip ham bakır, pirinç, beton, ahşap gibi malzemeler üzerine yoğunlaşıyor. MOZA Design Act'le İnstagram ve Facebook sayfaları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ekibin ürünlerini ayrıca Urla Ekrou Boutique'de de bulabilirsiniz.   

 

Özge Canoğlu'ndan Dövme

 Kaynak: Özge Canoğlu

 

Sevdiğinize dövme satın almak en alışagelmedik ama etkileyici hediyelerden bizden söylemesi!

¨Dövme Tutkusuyla Büyüyen Özge Canoğlu¨ röportajımızda da belirttiğimiz gibi Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü'nden mezun olan Özge Canoğlu, mesleki açıdan hayal kırıklığı yaşadıktan sonra çok sevdiği dövme sanatını kendi de icra etmek istemiş. Başlarda arkadaşını izleyip sonra dövme dünyasına adım atan Özge'nin çalışmalarına biz bayıldık!

Hatta o kadar bayıldık ki Otuzbeşlik çekilişlerinde Canoğlu ile anlaştık. Çekilişmize katılan şanslı bir takipçimize Özge Canoğlu bir dövmesini hediye etti. Evet, o dövme fotoğrafdaki! 

Diğer dövme çeşitlerine bakmak ve Özge'ye ulaşmak için İnstagram hesabından iletişime geçebilirsiniz.

 

Paw Fashion

 Kaynak: The Paw Fashion

 

Hediye almak istediğiniz kişi hayvan severse bir de evcil hayvanı varsa sizin için mükemmel hediyeyi bulduk!

Patili dostlarımız için modanın kalbi The Paw Fashion ile atıyor. Alışılagelmişin, pet shoplarda satılan ürünlerin aksine sizleri tasarım dolu, farklı ve canlı ürünler bekliyor. Bu ürünlerin özellikleri ise tasarımlarından, kumaşlarına her detayın patili dostlarımız için en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olması. Ayrıca moda her yerde, evcil hayvanlarımız da bu kış pek mi havalı ne? Evet, burası ile de röportaj yapmıştık. Bakınız. Ayrıca ürünleri satın almak isteyenler ise buraya.

 

Atölye Lobi

 Kaynak: Atölye Lobi

 

Bana bu güne kadar bir derslik atölye satın alan olmadı, size oldu mu? Artık olabilir. (Gülüyorum.) Atölye lobi ile seramik, ebru, resim gibi birçok alanda sanatsal atöleyeler gerçekleşiyor. Tek derslik satın alma ücreti 50 ile 60 TL arasında. Kendinizi bir gün Küçük Prens'i çizerken bulabilir ya da seramikten yapılan bardağınızdan kahvenizi yudumlarken size böyle ince düşünceyle alınmış bir hediyeyi alan kişiyi düşünüp mutlu olabilirsiniz. Sizce de şahane değil mi? Ayrıntılı bilgilere buradan bakabilirsiniz.

 

Ekrou Boutique

 Kaynak: Ekrou Butik

 

Birçok tasarım markasını bünyesinde barındıran Ekrou Butik, alternatif hediye seçenekleri ile size göz kırpıyor. (Bakınız)

Urla Sokağı'ndaki bu konsep mağazanın hikayesini ise sahipleri bizlere şu şekilde anlatmıştı; ¨Bu güzel sokakta bir yerimiz olmasını istiyorduk…Bir gün Ekrou Boutique'in olduğu bu binayı bir arkadaşımız buldu. Bizim şansımız yaver gitti ve işte burası dedik… Aklımıza ticari kaygılardan uzak, keyif alıp çok da iş gibi görmeyeceğimiz, içinde sanatın, sosyal sorumluluk projelerinin ve de başarılı Türk tasarımcıların olduğu konsept mağaza açma fikri geldi...¨ Röportajın devamını okumak için bakınız.

 

Woodenist

 Kaynak: Woodenist

 

Ahşaptan yapılmış çanta ve gözlüğe ya da herhangi bir eşyaya tarz insanlar hayır demezler diye düşünüyorum. İşte tam bu noktada Woodenist sizinle!

Kendilerini ¨İnsanın farkındalığı arttıkça sadece kendisi için değil çevresi içinde bir şeyler yapabilme isteği ortaya çıkıyor. İşte bu noktada “Tüketirken üretebiliriz” diyerek çıktık yola ve ürünlerimizi üretirken tükettiğimiz ağaçları, sizin adınıza doğaya armağan etmeye karar verdik.¨ şekilde anlatmaya çalışan Woodenist ailesi yeni yıl hediyesi için sizlere seve seve yardımcı olacaklar. Ürünleri Urla'daki Eqrou Butique'den temin edebilirsiniz. 

 

Güzel Şeyler Dükkanı

Kaynak: Güzel Şeyler Dükkanı 

 

Küçük şeyler insanları mutlu eder. Hediye almaktaki amaç karşı tarafı düşündüğünüzü göstermektir. O yüzden Güzel Şeyler Dükkanı yeni yıl hediye arayışınızda beklentinizi karşılayabilir. Ayrıca tasarım mobilyalarda bulabileceğiniz bu dükkan da bakalım sizleri daha neler bekliyor. Tasarımlara bakabilmek ve sipariş verebilmek isteyenler İnstagram hesabından ulaşabilirler.

 

DİD.

Kaynak: DİD

 

¨Did.¨, bir grup arkeolog tarafından, sanatın antik çağdaki işlevi temel alınarak oluşturulmuş bir tasarım grubudur. Tasarım ürünleri bulabileceğiniz Did, alternatif yılbaşı hediye listenizde yer alabilir. (Bakınız)

Markanın yaratıcısı Didem Küçükaytekin Did.'i şöyle anlatıyor; ¨Tasarımlarımı hazırlarken sanatın antik çağdaki işlevini temel alarak başladım yola. Dillerin nasıl doğduğunu tam olarak bilmediğimiz gibi sanatın da nasıl doğduğunu tam olarak bilmiyoruz fakat sanatın bir işleve sahip olduğu konusunda hem fikiriz. Bu sebeple tasarımlarımı  günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ürünler üzerinde kullanmayı seçtim.¨

Maya Green

Kaynak: Maya Green 

 

Betona hayat veren Maya Green kişiye özel tasarımlar yapıyor. Beton ve farklı materyalleri bitkiyle birleştiriyorlar ve farklı konsepler deniyorlar. Size özel bir tasarıma nasıl hayır diyebilirsiniz ki? Siz isteyin, gerisini Maya Green düşünsün. Sipariş için İnstagram hesabını kullanabilirsiniz.