25 Nis 2019
Gülay Güler

Urla'nın Sanat Dolu Sokağı - Sanat Sokağı 
 Asıl adı Zafer Caddesi olan Urla Sanat Sokağı; antikacıların, seramik sanatçılarının, ressamların, zanaatkarların, renkli kafelerin yer aldığı huzurlu ve sanat dolu bir sokak. Enginar Festivali'de sokak daha da renkli oluyor, tezgahlar iniyor, el yapımı tasarım ürünler, antikalar görücüye çıkıyor. Zafer Caddesi nasıl Sanat Sokağı'na dönüştü ve bu sokakta gidip görmeniz gereken en renkli mekanlar hangileri kısaca bahsedeceğim. Keyifli okumalar. 
 
 
 
İzmir’in Urla ilçesinde bulunan Sanat Sokağı 2010 yılın başlarında sanatseverlerle, sanatçıları bir araya getirmek amacıyla kurulmuş. Gerçek adı Zafer Caddesi olan Sanat Sokağı ellili yıllarda İzmir ve Çeşme’yi birbirine bağlayan aktif bir yolmuş. 2010 yılında birkaç sanatçı burayı keşfetmiş ve burada atölyeler ve etkinlikler yapmaya karar vermişler. Bu sanatçılar ilk “Urla Sanat Geceleri” adında bir etkinlik düzenlemiş ve bu etkinlik sonrasında sokağa “Sanat Sokağı” denilmeye başlanmış. 1800’ yılların ortalarından kalma nitelikli taş binalara sahip bu sokakta sanatın birçok dalında kurs ve atölye veriliyor. Sanat dolu bu sokakta her gün yeni mekanlar açılmaya devam ediyor. Gelelim buraya geldiğinizde uğramanız gereken en renkli mekanlara.
 
 
Fırın Vourla 
 
Fırın Vourla eskiden Rum ekmek fırınıymış. Şansınız varsa yer bulabilirsiniz çünkü içeride iki ve dışarı da iki masası var. Bu mekan rezervasyon ile çalışıyor ve kişiye özel leziz yemekler yapıyorlar. Ev yapımı kurabiyeler ve kekler sizleri bekliyor. Dekorasyona bayılacaksınız. Her bir detaya dalıp gideceksiniz.
 
 
 Ekrou Boutique
 
Ekrou Boutique'in binası yüz yaşında eski bir Rum balıkçı evi. Bina o kadar güzel ki iç mimarinin binanın önüne geçmediği, doğal halinde, abartılı otantiklikten uzak, modern objelerle desteklenmiş bir mağaza. Türkiye'deki çok başarılı tasarımcılar ve sanatçılarla çalışan Ekrou Boutique tasarımcı seçimi yaparken felsefesi olan tasarımcı ve sanatçıların olmasına çok dikkat etmiş. Bir birinden güzel tasarım harikalarının arasında kaybolacaksınız.
 

İstifçi
 
İstifçi, Fine Art olarak adlandırılan bu mekan, sanata, sanatçıya, tarihe, emeğe değer veriyor. İstifçi bir antikacı ayrıca burada günümüz sanatçılarının çalışmalarını satın alabilir ve ev hanımlarının el emekleri burada bulabilirsiniz. Mekanın arkasında bir sürpriz sizi bekliyor. Yem yeşil bahçe, havuz, kafe... Sıcaklarda size vaha hissi yaratacak. 
 
 
Keçi Cafe
  
Keçi Cafe'nin dekorasyonu sanki evdeymiş hissiyatı yaratıyor, kanepeler de uzun uzun oturup konuşmak için ideal. Buranın mutfağı açık, buram buram gelen enfes kokular karın acıktırıyor. Ev yapımı kek yemek ve yanında bir kahve içmek için Keçi'ye bir uğrayın derim.  
 
 
  Irmık Hanım
 
 Sokağin en şirin ve en tatlı mekanlarından olan Irmık Hanım'ın sahibesi Fransa Cordon Blue diplomasına sahip. Burası yüzde yüz keçi sütünden yapılmış dondurması ve acıbadem kurabiyesi ile meşhur. Mutlaka deneyin, mutlu olacaksınız.
 
 
 Uzun Masa Avlu
  
Uzun Masa Avlu'nun avlusu bu sıcaklarda serinlemek için ideal. Buranın dekorasyonu antikalardan oluşmakta. Uzun Masa Avlu'da gündüz içeceğinizle serinleyebilir akşam da güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 
 
Hiç Lokanta ve Tadım Akademisi
 

Hiç Organik Zeytin Ormanı’nın tüm güzelliklerini insanlarla paylaşmak isteyen Duygu Hanım; Urla’nın tarihi Sanat Sokağı’nda Hiç Lokanta ve Tadım Akademisi’ni açar. Aslında burası Hiç Ormanı’nın mekana bürünmüş hali. Ormanda yetişen bitkiler sadece menüye girmiyor, orman bitkileri mekanın her yerinde kendine yer buluyor. Her gün ormandan yeni bitkiler toplanıp lokantaya taşınıyor ve Hiç ziyaretçilerini orman kokularıyla karşılıyor. Hiç ormanının verdiği huzuru yaşamak, ormanı koklamak hatta tadına bakmak istiyorsanız Urla sanat sokağına uğramanız yeterli.

Detaylar için tıklayın!

Konum için tıklayın!

 

 Filos Coffee & Wine 
 
 
Filos Coffee & Wine küçücük ama içi sanat dolu bir kafe. Farklı konseptiyle sokağa enerji katan mekan hem farklı etkinlikler düzenleyerek hem alternatif ürün satışları yaparak hem de kaliteli şarap ve kahveyi uygun fiyatlarda sunarak farklılaşıyor. Burası insanların rahat rahat sohbet edebileceği, tabiri caizse okulu kırıp gitmek isteyecekleri bir yer. Urla'ya gelip Sanat Sokağı'na uğramadan, sokağa gelip Filos'un şaraplı tiramisusunu denemeden dönmek olmaz.