R
GİRİŞ
TR
EN

2018 Yılında Otuzbeslik.com'un En İyileri Nelerdi?

#DİĞER
Editör
31 Dec 2018

Evet, yeni yıl geldi çattı ve 2018 Otuzbeşlik ile dolu dolu geçti. Geride bıraktığımız yıl boyunca neler paylaşmadık ki? 

123 kategori, 55 bölgede; 2989 mekan, 13920 etkinlik, 810 yazı. Karşılığında 575.396 ziyaret aldık, Facebook'ta 9.1 K, Instagram'da 9.2 K, Twitter'de ise 4.1 K takipçiye ulaştık. Peki, bu sayıların yanında öne çıkan röportajlar, listeler, mekanlar ve projeler hangileriydi. Merak ettiniz değil mi? Haydi gelin, listelere birlikte göz atalım. 

  

 

En iyi Beş Röportaj 

 

Şirin Payzın Türkiye'deki Kadın Algısı Hakkında Ne Düşünüyor?

 

"Geçtiğimiz günlerde “Medyada kadın algısı” konusunda konuşmacı olarak katıldığı Turuncu Konuşmalar’da buluştuğumuz Şirin Payzın’a birkaç soru sorma şansı yakaladım. Duruşunu ve haberciliğini sevdiğim Şirin Hanım ile gerçekleştirdiğim sohbette, bakış açısıyla beni yeniden kendine hayran bıraktı. Ayaklarının üzerinde duran, iyi yetişmiş kadınların önemini bir kere daha hatırlattı bize." Buyurun Seçil Şeker ile gerçekleştirdikleri sohbetlerine! 

 

İnanç Avadit - Mücadele Etmiyoruz, Sadece Mızmızlanıyoruz!

 "Avadit’in "Buradan Kurtulmak Bize Kaldı" adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremediklerini, ağıdını, karanlığını, ilerleme sandığımız yozluklarını, dehlizlerini suratınıza çarpan bir kitap. Derinden derinden sallıyor İnanç’ın kitabı. Dalgakıranlarınızı yok ediyor, içinde yaşadığınız dünyayla başbaşa bırakıyor. "Bir sabahlık doğmamış güneşler sipariş eden", "delirdim kendimi", "gözlerinin geçmişinden öpüyorum" diyen bir adamın kitabı bu." Kardelen Uysal röportajı, tıkla!

 

Nejat Satı: "Eczanelerde satılan ilaçlar toplumun aynasıdır."


"Satı, farklı materyaller ile toplumun dertlerini de işaret ediyor. Özellikle Yeni Nejat Eczanesi serisinde, toplumun sıkça yaşadığı sağlık sorunlarını, absürt politik söylemler ile birleştiriyor. Onunla bu seriyi, farklı materyal kullanımını, minimalizme evrilişini ve daha pek çok konuyu konuştuk." Kardelen Uysal röportajı, tıkla!

 

 Eren Başbuğ'un Müziği Dream Theater'e İlham oldu!

"Aslında hikaye; dünyanın en iyi progresif metal grubu Dream Theater'in, kendi imkanlarıyla metal müzik şarkılarını, klasik müzik enstrümanlarıyla çalan Eren Başbuğ’u henüz 16 yaşındayken keşfetmesiyle başlıyor. Tabii Eren’in ilk başarısı bu değil. Tüm çocukluğu ödül almakla geçiyor ama müziğin bir yarış olmadığının farkına varıp kendi yolunu çiziyor. Yoluna taşlar konuluyor ama o emin olduğu şeyden vazgeçmiyor ve hayallerini süsleyen Dream Theater ile sahne alıyor!"  Şeçil Şeker röportajı, tıkla!

 

Altan Gördüm'ün Hikayesiyle Sanatın İyileştirici Gücünü Hissedeceksiniz!

"Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik."Seçil Şeker röportajı, tıkla! 

 

En iyi Beş Liste 

İzmir'deki En İyi Kamp Alanları 

 

Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaçıp kamp kurmak. Kısa bir süreliğine de olsa sırt çantalarınızı alıp kendinizi atabileceğiniz kayıp cennetlerin yani kamp alanlarının listesini hazırladık. Doğa sizi çağırıyor.  Gülay Güler listeledi, tıkla!

  

İzmir'deki En İyi Hamburgerciler 

  

Zeynep Öztürk, hamburger sevenler için İzmir'deki en iyi hamburgercileri listeledi, buyurun listemize.

  

Bostanlı Gece Hayatını Aydınlatan On Mekan 

  

  Seçil Şeker, Bostanlı'da gecenizi dolu dolu ve keyifle geçireceğiniz 10 mekanı listeledi.  Keşfetmek için tıkla!

 

İzmir'deki Leziz Pizzacılar

Anavatanı İtalya olan pizzanın temel hali hamur üzerine domastes sosu ve mozeralla peyniri olsa da günümüzde pek çok çeşidini bulmak mümkün. İzmir’de gidip denemeniz gereken pizzacıları Kardelen Uysal listeledi. Buon appetito! Liste için tıkla!

 

Laptopunuzu Alıp Çalışabileceğiniz Mekanlar 

 

Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş durumda ve İzmir'de o kadar güzel yerler var ki... Sizler için Zeynep Öztürk laptop'unuzu alıp İzmir'de ofis gibi kullanabileceğiniz, sunduğu ortam ile içinizi ısıtacak mekanları listeledi. 

 

 

Öne Çıkan 5 Mekan 

Bone Coffee Roasting 

Hilal ve Meriç Özdil çifti “Her şey güzel olacak” , “Kalk gidelim güneylere” deyip İstanbul’dan Urla’ya taşınmışlar. Sahil kasabasında yaşama hayallerini gerçekleştiren bu güzel çift yedi yıllık kahve deneyimlerini şimdi Urla, İskele’de bulunan şirin mi şirin kahve dükkanları Bone Coffee’de kahveseverlerle paylaşıyorlar. Gülay Güler röportajı, tıkla!

 

Zihni Sinir 

 

Liseliler pek bilmez hatta üniversiteliler bile bilmez de İrfan Sayar’ın ikonik karikatürü Porof. Zihni Sinir’e ve onun akıllara zarar “proce”lerine herkesin bir kulak aşinalığı vardır. İşte Alsancak Gül Sokak’a konuşlanmış akıllara zarar sempatideki bu kahveci de adını bu ünlü mucidimiz Zihni Sinir’den almış. Seçil Şeker röportajı, tıkla!

 

Hic Lokanta ve Tadim Atölyesi 

 Hiç Zeytin Ormanı’nın tüm güzelliklerini insanlarla paylaşmak isteyen Duygu Hanım; Urla’nın tarihi Sanat Sokağı’nda Hiç Lokanta ve Tadım Akademisi’ni açar. Aslında burası Hiç Organik Zeytin Ormanı’nın mekana bürünmüş hali. Ormanda yetişen bitkiler sadece menüye girmiyor, orman bitkileri mekanın her yerinde kendine yer buluyor. Her gün ormandan yeni bitkiler toplanıp lokantaya taşınıyor ve Hiç ziyaretçilerini orman kokularıyla karşılıyor. Gülay Güler, röportajı!

 

 Philia Lifestyle & Coffee

Hem açıkhava sinemaları, akustik konserler, workshoplar, etkinlikler düzenleyen hem de bisikletinizle, evcil hayvanınızla gidebileceğiniz bir mekan hayal edin, işte orası Philia; Karşıyaka'nın cennet köşesi. Zeynep Öztürk'ün gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

 

Mimas Sanatevi

Belkıs Ersan Yaka ve Aşkın Yaka çifti, yerlisi oldukları Barbaros Köyü’ne sanat getirmek adına Mimas Sanatevi'ni kurmuşlar. Bu sanatevi, “sanat galerilerinin sadece belli bir kesime hitap ettiği, ulaşılmaz, halktan kopuk olduğu” ön yargısını kökünden kazımış. Köylü, açıldığı günden itibaren sanatevini benimsemiş ve şu an sanatevinin adeta bir parçası olmuş durumda. Köy halkı; çat kapı gelip sergileri ziyaret ediyor, verilen eğitimlere katılıyor. Peki bunu nasıl başarmışlar ve daha ne gibi başarılara imza atmayı hedefliyorlar? Yanıtlar; Aşkın Yaka, Belkıs Ersan Yaka ve sanat küratörü Serdar Yörük ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda...  Gülay Güler'in kaleminden.

 

İçinde Bulunduğumuz Etkinlikler

 

Alternatif Kısa 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com işbirliği ile İzmir’de her ay Alternatif Kısa etkinliği düzenleniyoruz. Bu kısa film günlerinde her ay dört yönetmenin filmine yer veriyor, her filmden sonra yönetmen ve oyuncularla filme dair sohbet ediyoruz. Seyircilerin de aktif katılımıyla filmler irdeleniyoruz. 4 Ocak'ta gerçekleştireceğimiz Alternatif Kısa'nın 10'uncu etkinliğine sizleri de bekliyoruz.

 

 

 

Epic Fair 

Atmosferi ve müzik seçkisi ile benzersiz, İzmir’in ilk ve tek bağımsız müzik festivali Epic Fair'in bu yıl basın sponsorluğunu üstlendik.

 

Monitor

Monitor, kâr amacı gütmeyen İzmir merkezli video ve film gösterim oluşumu. Sabit bir mekânı olmayan Monitor, mevcut sanat mekânları ve alternatif sergileme alanlarıyla işbirliği içerisinde güncel sanat odaklı gösterimler düzenlemekte. Bilin bakalım basın sponsoru kimdi? Gülay Güler'ın Monitor'un yaratıcısı Nursaç Sargon ile gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

 

Tedxİzmir 

“Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan TEDxIzmir, Türkiye'nin ve İzmir'in en büyük fikir paylaşma ve keşfetme platformlarından biri. Elbette biz basın sponsoru olduk.

 

 

İzmir'i Turuncuya Boya 

Turuncu Dernek’in Kadına Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek adına bu sene de İzmir'turuncuya boyadı. 16 gün boyuca kampanyaya dikkat çekmek için binalar, önemli yapılar, iş yerleri, restoranlar, kafeler turuncu renkte ışıklandırıldı, süslendi. Biz de kampanyaya destek verme adına Alternatif Kısa etkinliğimizin dokuzuncu seçkisinde Kadına yönelik siddet içeren filmler izledik, filmlerin yönetmenleriyle söyleşi gerçekleştirdik. Seçil Şeker'in Turuncu Dernek ile gerçekleştiridiği röportaj için tıkla!

 

Shake it İzmir

Shake it İzmir bu yıl ‘Harmony of Mixology’ teması ile katılımcılarına bir çok aktivite sundu. Geniş içerikli kokteyl ve gastronomi workshopları, süpriz isimlerle söyleşiler, canlı müzik ve Dj performansları, oyunlar, festival pazarı ve daha fazlası ile doğayla iç içe bir festival alanında harika bir hafta sonu geçirdik. Tabii ki biz de oradaydık.

Seçil Seker'in Shake it İzmir ile gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

Benzer yazılar
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade