2018 Yılında Otuzbeslik.com'un En İyileri Nelerdi?

31 Ara 2018

Evet, yeni yıl geldi çattı ve 2018 Otuzbeşlik ile dolu dolu geçti. Geride bıraktığımız yıl boyunca neler paylaşmadık ki? 

123 kategori, 55 bölgede; 2989 mekan, 13920 etkinlik, 810 yazı. Karşılığında 575.396 ziyaret aldık, Facebook'ta 9.1 K, Instagram'da 9.2 K, Twitter'de ise 4.1 K takipçiye ulaştık. Peki, bu sayıların yanında öne çıkan röportajlar, listeler, mekanlar ve projeler hangileriydi. Merak ettiniz değil mi? Haydi gelin, listelere birlikte göz atalım. 

  

 

En iyi Beş Röportaj 

 

Şirin Payzın Türkiye'deki Kadın Algısı Hakkında Ne Düşünüyor?

 

"Geçtiğimiz günlerde “Medyada kadın algısı” konusunda konuşmacı olarak katıldığı Turuncu Konuşmalar’da buluştuğumuz Şirin Payzın’a birkaç soru sorma şansı yakaladım. Duruşunu ve haberciliğini sevdiğim Şirin Hanım ile gerçekleştirdiğim sohbette, bakış açısıyla beni yeniden kendine hayran bıraktı. Ayaklarının üzerinde duran, iyi yetişmiş kadınların önemini bir kere daha hatırlattı bize." Buyurun Seçil Şeker ile gerçekleştirdikleri sohbetlerine! 

 

İnanç Avadit - Mücadele Etmiyoruz, Sadece Mızmızlanıyoruz!

 "Avadit’in "Buradan Kurtulmak Bize Kaldı" adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremediklerini, ağıdını, karanlığını, ilerleme sandığımız yozluklarını, dehlizlerini suratınıza çarpan bir kitap. Derinden derinden sallıyor İnanç’ın kitabı. Dalgakıranlarınızı yok ediyor, içinde yaşadığınız dünyayla başbaşa bırakıyor. "Bir sabahlık doğmamış güneşler sipariş eden", "delirdim kendimi", "gözlerinin geçmişinden öpüyorum" diyen bir adamın kitabı bu." Kardelen Uysal röportajı, tıkla!

 

Nejat Satı: "Eczanelerde satılan ilaçlar toplumun aynasıdır."


"Satı, farklı materyaller ile toplumun dertlerini de işaret ediyor. Özellikle Yeni Nejat Eczanesi serisinde, toplumun sıkça yaşadığı sağlık sorunlarını, absürt politik söylemler ile birleştiriyor. Onunla bu seriyi, farklı materyal kullanımını, minimalizme evrilişini ve daha pek çok konuyu konuştuk." Kardelen Uysal röportajı, tıkla!

 

 Eren Başbuğ'un Müziği Dream Theater'e İlham oldu!

"Aslında hikaye; dünyanın en iyi progresif metal grubu Dream Theater'in, kendi imkanlarıyla metal müzik şarkılarını, klasik müzik enstrümanlarıyla çalan Eren Başbuğ’u henüz 16 yaşındayken keşfetmesiyle başlıyor. Tabii Eren’in ilk başarısı bu değil. Tüm çocukluğu ödül almakla geçiyor ama müziğin bir yarış olmadığının farkına varıp kendi yolunu çiziyor. Yoluna taşlar konuluyor ama o emin olduğu şeyden vazgeçmiyor ve hayallerini süsleyen Dream Theater ile sahne alıyor!"  Şeçil Şeker röportajı, tıkla!

 

Altan Gördüm'ün Hikayesiyle Sanatın İyileştirici Gücünü Hissedeceksiniz!

"Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik."Seçil Şeker röportajı, tıkla! 

 

En iyi Beş Liste 

İzmir'deki En İyi Kamp Alanları 

 

Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaçıp kamp kurmak. Kısa bir süreliğine de olsa sırt çantalarınızı alıp kendinizi atabileceğiniz kayıp cennetlerin yani kamp alanlarının listesini hazırladık. Doğa sizi çağırıyor.  Gülay Güler listeledi, tıkla!

  

İzmir'deki En İyi Hamburgerciler 

  

Zeynep Öztürk, hamburger sevenler için İzmir'deki en iyi hamburgercileri listeledi, buyurun listemize.

  

Bostanlı Gece Hayatını Aydınlatan On Mekan 

  

  Seçil Şeker, Bostanlı'da gecenizi dolu dolu ve keyifle geçireceğiniz 10 mekanı listeledi.  Keşfetmek için tıkla!

 

İzmir'deki Leziz Pizzacılar

Anavatanı İtalya olan pizzanın temel hali hamur üzerine domastes sosu ve mozeralla peyniri olsa da günümüzde pek çok çeşidini bulmak mümkün. İzmir’de gidip denemeniz gereken pizzacıları Kardelen Uysal listeledi. Buon appetito! Liste için tıkla!

 

Laptopunuzu Alıp Çalışabileceğiniz Mekanlar 

 

Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş durumda ve İzmir'de o kadar güzel yerler var ki... Sizler için Zeynep Öztürk laptop'unuzu alıp İzmir'de ofis gibi kullanabileceğiniz, sunduğu ortam ile içinizi ısıtacak mekanları listeledi. 

 

 

Öne Çıkan 5 Mekan 

Bone Coffee Roasting 

Hilal ve Meriç Özdil çifti “Her şey güzel olacak” , “Kalk gidelim güneylere” deyip İstanbul’dan Urla’ya taşınmışlar. Sahil kasabasında yaşama hayallerini gerçekleştiren bu güzel çift yedi yıllık kahve deneyimlerini şimdi Urla, İskele’de bulunan şirin mi şirin kahve dükkanları Bone Coffee’de kahveseverlerle paylaşıyorlar. Gülay Güler röportajı, tıkla!

 

Zihni Sinir 

 

Liseliler pek bilmez hatta üniversiteliler bile bilmez de İrfan Sayar’ın ikonik karikatürü Porof. Zihni Sinir’e ve onun akıllara zarar “proce”lerine herkesin bir kulak aşinalığı vardır. İşte Alsancak Gül Sokak’a konuşlanmış akıllara zarar sempatideki bu kahveci de adını bu ünlü mucidimiz Zihni Sinir’den almış. Seçil Şeker röportajı, tıkla!

 

Hic Lokanta ve Tadim Atölyesi 

 Hiç Zeytin Ormanı’nın tüm güzelliklerini insanlarla paylaşmak isteyen Duygu Hanım; Urla’nın tarihi Sanat Sokağı’nda Hiç Lokanta ve Tadım Akademisi’ni açar. Aslında burası Hiç Organik Zeytin Ormanı’nın mekana bürünmüş hali. Ormanda yetişen bitkiler sadece menüye girmiyor, orman bitkileri mekanın her yerinde kendine yer buluyor. Her gün ormandan yeni bitkiler toplanıp lokantaya taşınıyor ve Hiç ziyaretçilerini orman kokularıyla karşılıyor. Gülay Güler, röportajı!

 

 Philia Lifestyle & Coffee

Hem açıkhava sinemaları, akustik konserler, workshoplar, etkinlikler düzenleyen hem de bisikletinizle, evcil hayvanınızla gidebileceğiniz bir mekan hayal edin, işte orası Philia; Karşıyaka'nın cennet köşesi. Zeynep Öztürk'ün gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

 

Mimas Sanatevi

Belkıs Ersan Yaka ve Aşkın Yaka çifti, yerlisi oldukları Barbaros Köyü’ne sanat getirmek adına Mimas Sanatevi'ni kurmuşlar. Bu sanatevi, “sanat galerilerinin sadece belli bir kesime hitap ettiği, ulaşılmaz, halktan kopuk olduğu” ön yargısını kökünden kazımış. Köylü, açıldığı günden itibaren sanatevini benimsemiş ve şu an sanatevinin adeta bir parçası olmuş durumda. Köy halkı; çat kapı gelip sergileri ziyaret ediyor, verilen eğitimlere katılıyor. Peki bunu nasıl başarmışlar ve daha ne gibi başarılara imza atmayı hedefliyorlar? Yanıtlar; Aşkın Yaka, Belkıs Ersan Yaka ve sanat küratörü Serdar Yörük ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda...  Gülay Güler'in kaleminden.

 

İçinde Bulunduğumuz Etkinlikler

 

Alternatif Kısa 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com işbirliği ile İzmir’de her ay Alternatif Kısa etkinliği düzenleniyoruz. Bu kısa film günlerinde her ay dört yönetmenin filmine yer veriyor, her filmden sonra yönetmen ve oyuncularla filme dair sohbet ediyoruz. Seyircilerin de aktif katılımıyla filmler irdeleniyoruz. 4 Ocak'ta gerçekleştireceğimiz Alternatif Kısa'nın 10'uncu etkinliğine sizleri de bekliyoruz.

 

 

 

Epic Fair 

Atmosferi ve müzik seçkisi ile benzersiz, İzmir’in ilk ve tek bağımsız müzik festivali Epic Fair'in bu yıl basın sponsorluğunu üstlendik.

 

Monitor

Monitor, kâr amacı gütmeyen İzmir merkezli video ve film gösterim oluşumu. Sabit bir mekânı olmayan Monitor, mevcut sanat mekânları ve alternatif sergileme alanlarıyla işbirliği içerisinde güncel sanat odaklı gösterimler düzenlemekte. Bilin bakalım basın sponsoru kimdi? Gülay Güler'ın Monitor'un yaratıcısı Nursaç Sargon ile gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

 

Tedxİzmir 

“Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan TEDxIzmir, Türkiye'nin ve İzmir'in en büyük fikir paylaşma ve keşfetme platformlarından biri. Elbette biz basın sponsoru olduk.

 

 

İzmir'i Turuncuya Boya 

Turuncu Dernek’in Kadına Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek adına bu sene de İzmir'turuncuya boyadı. 16 gün boyuca kampanyaya dikkat çekmek için binalar, önemli yapılar, iş yerleri, restoranlar, kafeler turuncu renkte ışıklandırıldı, süslendi. Biz de kampanyaya destek verme adına Alternatif Kısa etkinliğimizin dokuzuncu seçkisinde Kadına yönelik siddet içeren filmler izledik, filmlerin yönetmenleriyle söyleşi gerçekleştirdik. Seçil Şeker'in Turuncu Dernek ile gerçekleştiridiği röportaj için tıkla!

 

Shake it İzmir

Shake it İzmir bu yıl ‘Harmony of Mixology’ teması ile katılımcılarına bir çok aktivite sundu. Geniş içerikli kokteyl ve gastronomi workshopları, süpriz isimlerle söyleşiler, canlı müzik ve Dj performansları, oyunlar, festival pazarı ve daha fazlası ile doğayla iç içe bir festival alanında harika bir hafta sonu geçirdik. Tabii ki biz de oradaydık.

Seçil Seker'in Shake it İzmir ile gerçekleştirdiği röportaj için tıkla!

Benzer yazılar
GEZİ
Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık, Antik Çağ'da Kidonia adıyla anılmaktaydı. Kidonia, Ayva anlamına geliyor...
Kardelen Uysal
16 Tem 2020
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
RESTORAN
Urla'da yeni nesil ocakbaşı konseptiyle açılan ilk yer olan Ahbap adını sahiplerinden alıyor. İki yakın dost olan Sercan...
Gülay Güler
11 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
EDEBİYAT
TEKNOLOJİ
İzmir merkezli tasarım ajansı DotworkMedia tarafından yayınlanan E-debiyat App, son yıllarda dijital ortamda yakalanan i...
Otuzbeşlik
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğinizi hayal edin... Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için h...
Gülay Güler
1 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade