07 Ağu 2018
Zeynep Öztürk

Bir Turist İzmir'de Neler Yapmalı?

 

İzmir'e geliyor ve ne yapacağını bilmiyorsan ya da döndükten sonra ¨Ah keşke şunu da yapsaydım¨ demek istemiyorsan bu liste tam sana göre! Bir turist İzmir'de neler yapmalı, İzmir'in olmazsa olmazları neler hepsi listemizde, keyifli okumalar.

 

 

 

Olmazsa Olmaz Boyoz!

Kaynak: Alsancak Dostlar Fırını

 

İzmir'e gelip de boyoz yemeden dönülmez. İzmir'e has bir lezzet olan boyoz; çıtır çıtır ağzında dağılır, mutlaka dene. Smyrna Boyoz ve Alsancak Dostlar Fırını lezzeti en beğenilenler arasında bizden söylemesi.

 

Kemeraltı Çarşısını Gez ve Lezzetlerini Keşfet

 

 

İzmir'e gelip de hediyelik eşya almadan ya da Kızlarağası'nda bir kahve içmeden vallahi bırakmayız. Zaten göreceksiniz ki ısrarcı kahveciler de sizi bırakmayacak ¨Gel abla gel¨ diye... İzmirliler ne demek istediğimi anladılar. Meşhur kahvecilerimizden sonra şahane esnaf lokantalarını ve Kemeraltı lezzetlerini şuraya iliştiriyorum. Benim önerim ise restoranlardan Ayşa, tatlıcılardan ise Meşhur Hisarönü Şambalicisi. Yoğurtçu Hasan'da bir ballı yoğurt yemeden Yudumla'dan bir karadut şerbeti içmeden de sakın dönmeyin. Bu lezzetleri muhakkak tatdın. Sizce de dünya yemek yiyince daha güzel değil mi? Hadi ama korkma kilo alacağım diye, Rihanna'yı düşün.

Kemeraltı'nın tarihi yerleri gezmek istersen seni şu listeye alalım. Kızlarağası'nın tarihini merak edenler ise buraya!

 

BİSİM Kirala

 Kaynak: Bisim

 

İzmir trafiği diğer illere oranla daha azdır ama son zamanlarda fazlasıyla göç aldığı için artık İzmir'in trafiğine de güven olmuyor maalesef. O yüzden sana tavsiyemiz atla bisikletine sahil yolunu boydan boya gez. Konak Vapur İskelesi'nden BİSİM Kartı alman yeterli. Sonra sahil yolunda boydan boya bir sürü BİSİM noktası var, istediğin yerde birakabilirsin. Bisikletlerin ön sepeti bile var; çantanı ya da kahveni oraya koyabilirsin, tercih senin.

 

Saat Kulesi'nde Fotoğraf Çekin

 

Belki de birçok İzmirlinin yapmadığı ama senin İzmir'e gelince mutlaka yapman gerekenler arasında yer alan bir madde bu: Saat Kulesi'nin önünde fotoğraf çekil. İzmir'in sembolü yahu! Fotoğraf çekildikten sonra Otuzbeşlik'i de etiketle biz de beğenelim fotoğrafını.

 

Gün Batımı Terası'nda Seni Şahane Bir Manzara Bekliyor

Kaynak: Stüdyo Evren Başbuğ Mimarlık

 

Birkaç yıl önce yapılan Gün Batımı Terası'nda gün batımını izlemek ayrı bir güzel. Zaten o kadar şahane ki zor yer buluyorsun o yüzden bizden tavsiye güneş batmadan birkaç saat önce git otur bekle yoksa ayakta kalırsın. Hem denizin mis kokusunu içine çekersin hem arkadaşlarınla sohbet edersin beklerken, yalnız gittiysen de kitap okursun olmadı şekerleme yaparsın. Seçenek bol seç beğen al ama gün batımını kaçırma.

 

Kordon Çimlerde Çiğdem Çitle

Kaynak: Dreamstime

 

Akşam bir Kordon yapmalısın! Tüm gençlik orada, hayat var Kordon'da! Hiç olmadı bir yürü göreceksin ne demek istediğimi. Çimlerde oturan insanlardan bazıları şarkılar söylüyor, kitap okuyor, çiğdem çitliyor bazıları ise çay içiyor. 1 TL'ye dert dinleyenleri bile bulabilirsin bu gençlerin çoğu da psikoloji bölümünde okuyan bilinçli gençler. Terapi hiç böyle uygun olmamıştı!

 

Tarihi Asansör'ü Gör

Kaynak: Egeli Gezgin Ege

 

Asansörle de bir in - çık. Çıkınca açsan oradaki restoranda bir yemek ye olmadı Asansör'ün hemen aşağısında yer alan meşhur Kırık Merdiven'e git. Orayı seversin ki sanırım İzmir'i o kadar seveceksin ki ilerleyen yıllarda İzmir'de mi yaşasam diye düşüneceksin. Bu gibi düşünceler için Asansör'ün üst kısmında İzmir manzarasına doğru düşünmek en mantıklısı sanırım. 

 

Eski Foça'ya Git

 

İzmir'e gelmişsen İzmir yakınında bulunan Eski Foça'ya mutlaka uğra. Eski Foça'da bir gün ne yapılır cevabı için tıkla! Nerede kalırım diye düşünme onun için de şahane bir listemiz var. Listeyi görmek için tıkla! Benim önerim günlük ya da kalmalı Hanedan Beach olacak. Günlük giriş kişi başı 20 TL ve içeride duş, şezlong, şemsiye, wc, restoran gibi temel ihtiyaçlar fazlasıyla var çünkü otelin sahiline günlük giriş yapıyorsunuz. Otel kısmında ise sizi havuz bekliyor. Yemekleri de lezzetliymiş diye duydum ama eğlence arıyorsanız burası pek uydun değil daha çok kafanızı dinlemek için tercih edebilirsiniz. Ben otelde kalmak istemiyorum kamp yapmak istiyorum diyorsanız ise sizleri Gülay Güler'in yazdığı şahane bir listeye yönlendireceğim. İzmir'deki En İyi Kamp Alanları yazısını okumak için tıkla!

 

Tekne Turlarına Katıl

 

Birbirinden güzel sahilleri olan İzmir'de günübirlik bir tekne turuna katılmadan olmaz! Püfür püfür deniz havası almak istiyorum ve koyları gezmek istiyorum ama nasıl diye soruyorsanız gelin birlikte bu yazıda sizleri neler bekliyor bir göz atalım. Tıkla ve gör!

 

Alaçatı Sokaklarında Kaybol

Kaynak: İnşaat Deryası

 

Çeşme'nin şanını bilen bilir. Alaçatı sokakları ise meşhurdur. Son dönemlerde uçuk fiyatların yer almasıyla yüreklerde burukluk yaşatan Çeşme ne olursa olsun denizi ile burkulan yüreklerin ilacı. Çeşme'deki dondurmacılar ise bir şahane dostum, listeyi görmek için tıkla! Gitmişken de mutlaka Ice Cloud'a uğrayın, kendinizi şımartın. Çeşme Gezi Rehberi için seni böyle alalım.

 

Urla'yı Keşfet

Kaynak: Yotube

 

Biliyorum biliyorum kafanda deli sorular. Urla'da nerede denize girmeli? Nerede kalmalı? Nerede kahvaltı yapmalı, ne yemeli, ne içmeli... Bu sorular uzar gider ve işte sana kolaylık. Bu soruların cevaplarının yer aldığı yazı linklerini hemen aşağıya iliştiriyorum. Sana da Urla'nın keyfini çıkartmak kalıyor. ¨Urla Gezi Rehberi¨¨Urla'da Nerede Kalmalı?¨, ¨Urla'da Nerede Denize Girmeli?¨, ¨Urla'daki Kahvaltıcılar¨ ve ¨Urla Sanat Sokağı¨ yazıları için tıkla!

 

 

Teleferik Gezisine Çık

Kaynak: İzulaş

 

Teleferikten İzmir'in manzarası bir başka. Bir süre önce kullanıma açılan teleferik sizleri eşsiz bir İzmir manzarasına davet ediyor.

 

Müzeleri Ziyaret Et

 

Genel olarak tek tek ziyaret etmen gereken müzeleri buraya yazmayacağım çünkü bununla ilgili zaten şahane bir liste var. İzmir'de Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler yazısını okumak için tıkla! Bu listede açık hava müzeleri ve antik kentler yer almıyor ama onunla ilgili de ayrı bir listemiz mevcut. Ne güzel listeler hazırlamışız değil mi? İzmir'deki Açık Hava Müzeleri ve Antik Kentleri - Bölüm I'i okumak için tıkla. Bölüm I evet çünkü ikincisi yoldaaa...

 

Doğal Yaşam Parkı'nı Gör

Kaynak: İzmir Keşif

 

Eğer hayvanlara karşı extra bir ilgin varsa Sasalı'ya bir uğra. Birçok türden hayvanın yer aldığı İzmir Doğal Yaşam Parkı görebilecekleriniz arasında büyük olanlardan o yüzden mutlaka spor ayakkabı ile gidiniz.

 

Kop Kop istiyorsan Adresin Gazi Kadınlar

Kaynak: Gazi Kadınlar Sokağı Facebook Sayfası

 

Sakin İzmir hayatı bittiyse seni Gazi Kadınlar'a alalım. Akşamları fazlasıyla kalabalık olan bu sokakta hayat var. Zaten sloganı da bu. Bios Bar'da güzel etkinlikler oluyor, Bios'un sahnesinden gidenler pek memnun, bizden söylemesi.